• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Ärilaenu pikaks ajaks ei saa

  Kuigi madalad intressid on loonud laenamiseks soodsa aja, ei taha pangad ettevõtetele pikaks perioodiks laenu anda. Ärilaenu eelistatakse anda viieks aastaks kuni kümneaastase maksegraafikuga.

  Danske Banki endise juhi Aivar Rehe arvates on see justkui vastastikune ärikontroll – mõlemad pooled maandavad viieaastase kontrollperioodiga riske ja tekib kindlus, et äriplaan on õnnestunud.
  „Kui te vaatate ettevõtluslaenude viiviseid ja võlgnevust Eesti panganduses, siis see on praegu ülimadal, mis näitab seda, et ettevõtjad ja pangad on riskijuhtimises teinud õigeid otsuseid ja laenuraha ettevõtte bilanssides juhitakse rahulikult,“ sõnas Rehe positiivsel toonil.

  Lühema laenuperioodi ja pikema maksegraafiku korral on kliendil laenulepingu lõppedes kaks võimalust: kas lepingut pikendada või tagastada ülejäänud laenusumma.

  Graafikut pikendades vaadatakse üle esimese laenulepingu tingimused.

  „Kriis on küll aastaid möödas, ja sellest on väga ilusti välja tulnud nii majandus kui pangad, aga ikkagi on selline alalhoidlikkus – vigu ei taheta ju korrata,“ rääkis Rehe, miks Skandinaavia pangad Baltikumis ettevaatlikud on.
  Ka Swedbanki äripanganduse valdkonnajuht Priit Lopsik tõdes, et kõige olulisem on ikkagi see, et laen suudetaks tagasi maksta, ja pikaajaliste väikeste maksete peale ettevõtetel loota ei tasuks. „Väga palju selle peale ikkagi ei ole mõistlik mängida, et graafik oleks väga pikk. Kui numbrites see välja ei jookse, siis tuleb ärimudel üle vaadata.“
  Tingimused praegu paremad
  Nii sai ka Arvald Grupi juht Valdur Vahtre kuus aastat tagasi ettevõttele kinnistu ostmiseks laenu esialgu viieks aastaks. Aasta tagasi otsustas ta sõlmida laenujäägile järgmise viieaastase lepingu, seekord olid tingimused tema jaoks soodsamad.
  „Põhjus oli pigem just see, et kuna laen ja laenuintress olid antud hetkel soodsad ja kasumlikum oli see raha kuskile mujale investeerida ja maksta intresse, kui oleks olnud see jääk välja osta,“ selgitas Vahtre – viie aastaga oli plussmärk Euribori ees asendunud miinusega.
  Vahtre võrdles sellist laenamist auto liisingusse võtmisega, kus ühed kliendid eelistavad kasutusrenti, teised kapitalirenti. „Kui on kasutusrent, maksan viis aastat ära ja mina ei pea sellega tegelema, annan liisingule tagasi, võtan uue auto. Ja kõik. Teine variant on jälle see, et maksan oma viis aastat ära, mul on vara nullis, ma kasutan seda veel paar-kolm aastat, müün ise maha, ja ma müün ta kindlasti suurema hinnaga maha kui on tema jääkväärtus, millega pank tagasi võtab,“ näitlikustas ta valikuid, mis ettevõtteid viieaastase laenuperioodi lõppedes ees ootavad.
  Vahtre sõnul paneb lühike periood laenusummale piirangud, kuid talle siiski meeldib riskide maandamiseks laen võimalikult ruttu tasuda. „Pikk laen on tegelikult sul pikaajaline kohustus. Ükskõik, mis uut asja sa tahad teha, pank vaatab ka su olemasolevad kohustused üle.“
  Intressimäärasid ei saa lukus hoida
  LHV Panga ettevõtete panganduse juhi Indrek Nuume sõnul on tavaks saanud, et laenugraafikus kasutatakse laenu tagastamise graafikust lühemat laenu tähtaega. „Laen ei amortiseeru laenuperioodi jooksul nulli ning laenuperioodi lõpus on suurem ühekordne põhiosamakse,“ võttis Nuume sellise laenamise kokku.
  Põhjus, miks pangad pikka laenuperioodi väldivad, on Nuume hinnangul eeskätt selles, et pankade väljalaenatavate hoiuste tähtajad on väga lühikesed. Tähtajalisi hoiuseid tänases intressikeskkonnas sisuliselt ei sõlmita ning sellest tulenevalt ei ole pangal võimalik viiest aastast oluliselt pikemate lukku löödud intressimääradega investeerimislaenusid pakkuda.
  „Pikem tähtaeg tähendaks kõrgemat marginaali, kuid ettevõtted kipuvad valima madalama intressimäära ja lühema lepingu tähtaja, sest peavad seda riski pigem madalaks, et neil ei õnnestu perioodi lõpus pangaga uue laenu tagastamise graafikus heale kokkuleppele jõuda,“ ütles Nuume.
  Nii SEB kui Swedbank annavad ettevõtetele laenu peamiselt viieks aastaks 10aastase maksegraafikuga. SEB pakub ka 7aastast laenuperioodi võimalusena ettevõtjatele, kes tahavad kogu laenu tagastada laenuperioodi jooksul. Lühema laenuperioodi ja pikema tagastamisgraafikuga peab aga arvestama, et graafiku pikendamisel vaadatakse esimese laenuperioodi lõpus üle ka laenulepingu tingimused.
  Lopsik põhjendab panga tava anda investeerimislaenu 5 aastaks kuni 10aastase maksegraafikuga ebakindla intressikeskkonnaga. „See viis aastat on nii-öelda aus periood vaadata üle, mis on keskkonnas toimunud, mis on teinud vahepeal raha hind,“ ütles Lopsik ja lisas, et tema arvates on viis aastat ettevõtja jaoks piisavalt pikk aeg.
  Euribor püsib madalana
  Rehe sõnul tasuks ettevõtjatel kindlasti laenata, kui 5- ja 7aastase pikkusega laenudele pakutakse 10aastast laenugraafikut. „Mina ütleksin ettevõtjale: võta ära!“ ütles Rehe ja lisas, et kui olla läbipaistev ja pikaajaline klient, tuleb ka pank vastu.
  „Ma arvan, et Euribor hoiab rahulikku, mõistlikku, madalat taset veel vähemalt paar aastat,“ ütles ta ja lisas, et ettevõtjatel tasub olla aktiivne laenu läbirääkimistes ja äris. „Sellepärast, et kui makronumbreid vaadata, siis need on tagasihoidlikud ja tuleb ju läbi murda sellest null koma majanduskasvust.“ Küsimuse peale, kas majanduse elavdamiseks ei peaks ettevõtetele pakkuma pikemat laenuperioodi, leidis Rehe, et tõde on kuskil vahepeal.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Eva Truuverk: Eestist võiks saada rohepöörde Silicon Valley
Kui me tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut ning mille tulemusena looduskeskkond on hoitud ja taastatud, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
Kui me tahame ühiskonda järgmisele tasemele tõsta, peame leidma uue mudeli, mis soodustaks arengut ning mille tulemusena looduskeskkond on hoitud ja taastatud, kirjutab arvamuskonkursi Edukas Eesti toetaja, Rohetiigri eestvedaja Eva Truuverk.
Börs: Dow Jones tõusis kaheksa kuu kiireimas tempos
USA aktsiaturgudel oli neljapäeval korralik tõus ning investorid kasutasid omikronitüve murest tekkinud langust ostmiseks, vahendab Reuters.
USA aktsiaturgudel oli neljapäeval korralik tõus ning investorid kasutasid omikronitüve murest tekkinud langust ostmiseks, vahendab Reuters.
Raadiohommikus: börsi uustulnuk, Elisa uus juht ja abilinnapea
Nädala viimases Äripäeva hommikuprogrammis uurime Elisa Eesti plaanide ja juhivahetuse tagamaade kohta telekomi uuelt tegevjuhilt Andrus Hiiepuult.
Nädala viimases Äripäeva hommikuprogrammis uurime Elisa Eesti plaanide ja juhivahetuse tagamaade kohta telekomi uuelt tegevjuhilt Andrus Hiiepuult.
Aita valida Aasta Ettevõtja 2021
Äripäev valib taas aasta silmapaistvaimat ettevõtjat. Teie ees on nominendid, kes sel aastal tiitlile rebivad.
Äripäev valib taas aasta silmapaistvaimat ettevõtjat. Teie ees on nominendid, kes sel aastal tiitlile rebivad.