Eesti pangad Itaalia šokiks valmis

LHV maaklertegevuse juhi Alo Vallikivi arvates on turud üllatusteks valmis.  
Kristel Härma • 4. detsember 2016 kell 6:30

Eestis tegutsevad pangad on valmis reageerima pühapäeval Itaalias toimuva referendumi tulemuse mõjudele.

Täna toimub Itaalas referendum, kus hääletatakse peaministri Matteo Renzi soovitud reformide üle, mille abil kiirendada muutusi ja seeläbi ka majanduskasvu. Kui itaallassed otsustavad hääletada vastu, on sellel negatiivne mõju pankadele ja turgudele. Finantsinstitutsioonid nagu London Capital Group ja Citigroup on näiteks kutsunud tööle rohkem inimesi, et tulla referendumi järel toime võimaliku turbulentsiga. Eestis tegutsevad pangad midagi erakorralist planeerinud ei ole, kuid sealseid sündmusi jälgitakse pingsalt.

Swedbank LC&I Markets Estonia juht Darius Gecevicius ütles, et pank jälgib põhjalikult referendumi tulemusi ja on samamoodi valmis teenuseid pakkuma, nagu pärast Brexitit. „Ei“ hääl toob nii Itaalias kui kogu Euroopas valitseva poliitilise ebakindluse tõttu tõenäoliselt finantsturgudele volatiilsuse. Selline ebakindlus mõjutab Euroopa aktsiaturgusid ja eriti peaksid Geceviciuse kinnitusel kannatama Itaalia aktsiad. „Vahe Itaalia ja Saksamaa riigivõlakirjade tootluse vahel kasvab ja euro väärtus teiste suuremate valuutade vastu nõrgeneb,“ lisas ta.

LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi tõi välja, et see aasta on Brexiti ja Trumpi USA presidendivalimiste võidu näol toonud vähemalt kaks superüllatust ning turud on tema arvates üllatusteks üsna hästi ette valmistatud. LHV pank on ka Itaalia referendumi puhul kõrgendatud valvsusega ja valmis jooksvalt kiiresti reageerima.

Nii DNB pangast kui ka Nordeast öeldi, et mõlemad pangas käib tavapärane töö ja eraldi ettevalmistusi ei tehta. „Itaalia referendum on finantsturgude jaoks selgelt vähem kaalukam sündmus kui näiteks USA presidendivalimised,” ütles Nordea pressiesindaja Jane-Liina Liiv, lisades et klientide tehingute ja riskide haldamine on osa panga tavatööst.

Arvamusküsitluste põhjal Itaalia peaminister referendumit ei võida. Lühemas perspektiivis on lootused taas Euroopa Keskpangal, et see turgudel suurema paanika ära hoiab. Nii nagu 2012. aastal, mil Euroopa Keskpanga juht Mario Draghi tuli välja lubadusega, et keskpank on euro kaitseks valmis kõik välja panema. Agentuuri Reuters vahendatud uudise peale, et keskpank on valmis vajadusel ostma suuremas mahus Itaalia valitsuse võlakirju, ongi Itaalia võlakirjade ja aktsiate hinnad viimastel päevadel müügilainest veidi kosunud.

Pikemas vaates tekitaks referendumi „ei“ hulga ebakindlust. Kui Itaalia valijad referendumile pandud konstitutsiooniparandust heaks ei kiida, ei võimalda see Matteo Renzi valitsusel kiirendada seadusloomet ja reforme, mis Itaalia paigal tammuva majanduse kiiremale kasvule aitaks. Renzi on lubanud "ei" vastuse korral tagasi astuda, mis tähendaks poliitilist ebakindlust. See omakorda võib ohtu seada Itaalia pangandussüsteemi saneerimise, mis ägiseb 360 miljardi euro suuruse halbade laenude koorma all.

Hetkel kuum