Riigi kohtukaotus ulatas õlekõrre maksuvõlglasele

Tartus Lossi mäel asuv riigikohus on otsustanud, et intressimäära vaidlus külmutatakse, kuni põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium otsuseni jõuab.  Foto: Scanpix/Postimees
Urmo Andressoo • 19. jaanuar 2017 kell 14:30

Esimene ettevõte lõikas kasu kohtulahendist, mille järgi nõuab riik maksuvõlglaselt liiga kõrget intressi.

Möödunud aasta lõpul otsustas Tallinna halduskohus, et riigi poolt maksuvõlalt nõutav intressi päevamäär 0,06% on põhiseadusvastane. Kohus leidis, et seadusega oleks kooskõlas poole väiksem ehk 0,03% intressimäär. Pretsedendi loonud vaidlus on nüüd ka kohalikku kohtupraktikasse oma esimese jälje jätnud.

Nimelt rahuldas riigikohus nädal tagasi AS H.A.K.S.i taotluse peatada nende ja maksu- ja tolliameti vaheline intressivaidlus, kuna tegu on vaidlusega, mis puudutab sama maksukorralduse seaduse paragrahvi (§ 117 lg 1 – toim) kohaldamist, nagu ka põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumisse edastatud detsembrikuine Tallinna halduskohtu otsus. 22. mail 2012 Tartu ringkonnakohtus tehtud otsuse kohaselt tuleks AS H.A.K.S.il tasuda üle 90 000 euro suurune intressivõlg.

„Halduskohtumenetluse seadustiku § 95 lg 3 sätestab, et kohus võib menetluse peatada riigikohtu menetluses oleva põhiseaduslikkuse järelevalve asja lahendamiseks kuni riigikohtu otsuse jõustumiseni, kui see võib mõjutada haldusasjas kohaldamisele kuuluva õigustloova akti kehtivust,“ selgitas riigkohtu halduskolleegium enda otsust.

Millal põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium otsusele jõuab, ei ole praegu teada.

Hetkel kuum