Tee-ehitaja ja kaevandaja ühendasid jõu

30. jaanuar 2017, 07:15
OÜ Eesti Killustik tegevjuht Andres Männart.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20170130/NEWS/170129773/AR/0/AR-170129773.jpg

Kaevandusfirma OÜ Eesti Killustik ja teedeehitusfirma OÜ Nurme Teedeehitus, mis seni tootsid Pärnumaa ühes ja samas karjääris dolomiidikillustikku eraldi, hakkavad kevadel kaevandama ühiselt.

Selleks moodustasid nad eelmise aasta 13. detsembril võrdses osaluses OÜ Anelema Karjäär. Kuna ühisettevõtte asutajafirmade tegevus kattub täitematerjalide kaevandamise- ja müügiturul, taotlesid nad konkurentsiametilt koondumiseks luba. Samuti olid koondumise osaliste eelnenud majandusaasta käive Eestis kokku üle 6 miljoni euro ja eraldi üle 2 miljoni euro ehk et kuulusid kontrollimisele. Konkurentsiamet andis 23. jaanuaril koondumiseks loa.

Eesti Killustiku tegevjuhi Andres Männarti sõnul loodavad nad, et aprillis algavaks kaevandushooajaks on uus kaevandusfirma valmis tööd alustama.

„Meil on Anelema karjääris statsionaarne purustussõlm, mis suudab töödelda mõlema ettevõtte kaevandatavad kogused, seega ei ole mõtet tootmisvõimekust dubleerida,“ põhjendas Männart ühisfirma loomist. „Nurme Teedeehitus on kasutanud mobiilset purustussõlme, nüüd saab ta seda kasutada oma teistes karjäärides.“ Männart lisas, et suurem osa Anelema karjääri maavara varust on Eesti Killustiku käes.

Pärnu firma Nurme Teedeehituse juhatuse liige Raivo Kuusemets ütles, et uus ettevõte ühendab mõlema asutaja ärihuvid. „Esiteks on niimoodi majandada tõhusam, teiseks on see keskkonnasäästlikum ja oluliselt väheneb müra,“ märkis ta. „Muidu toksisid kaks firmat korraga karjääris, nüüd hakkab üks firma seda tegema.“

Ühes karjääris eelmise aasta augustist

Kuusemetsa kinnitusel on nad Eesti Killustikuga koostööd teinud vähemalt kümme aastat. „Oleme neilt ostnud täitematerjali olulises mahus,“ lausus ta. „Tegelikult on meil endal lisaks Anelema karjäärile mitu liiva- ja kruusakarjääri. Üritame algfaasist kuni lõpuni tegeleda asjaga – ise kaevandame, ise toodame ja paneme paika ka.“ Nurme Teedeehituse käibest umbes 60 protsenti moodustab teede ehitus, killustiku ja muu täitepinnase kaevandamine ning müük annab veidi alla 20 protsendi.

Nurme Teedeehitus asus Pärnumaal Halinga vallas asuvas Anelema dolomiidikarjääris kaevandama 2013. aastal. Eesti Killustik hakkas seal majandama eelmise aasta augusti alguses, kui omandas Pärnu firmalt AS Reiden kolm Pärnumaal asuvat karjääri – Anelema, Audru vallas asuva Potsepa liivakarjääri ja Tori vallas asuva Selja II kruusakarjääri. Samal ajal osteti Lemminkäinen Eesti ASilt Järvamaal Paide vallas asuv Eivere paekarjäär. Eesti Killustikul on kokku seitse karjääri üle Eesti.

„Me ei näinud enam perspektiivi,“ põhjendas Reideni juhataja Arvo Supp karjääride müümist. „Nõukaajal on karjääridest magusam osa välja võetud. Ja riigi praegune poliitika on selline, et ei kutsu kaevandamisega tegelema, näiteks on ressursitasud krõbedaks läinud.“ Reideni põhitegevus on vahtpolüstüreenist soojustusplaatide tootmine.

Karjääride kokkuostmine on kasulik

„Meie kolm karjääri Pärnumaal osteti ilmselt selleks, et saada kavandatavale Rail Balticu trassile lähemale,“ lausus Supp. „Eesti Killustik on õigesti toiminud, et ostab karjääre hulgi kokku, siis on majandada efektiivsem. Samuti on neil ja Nurme Teedeehitusel perspektiivikam koos majandada Anelema karjääris. Kui ühes kohas tegutseb kaks firmat, on nad konkurendid ja hind lüüakse alla.“

Männarti sõnul on nad teadlikult laiendanud tegutsemispiirkonda. „Meie kliendid on suured tee-ehitusettevõtted, mis tegutsevad üle Eesti,“ seletas ta. „Me peame oma karjääridega olema võimalikult lähedal potentsiaalsetele objektidele. Tee-ehituse täitematerjal – killustik, liiv, kruus – on selline, mida väga kaugele ei kannata vedada.“

Eesti Killustiku käive järjest kasvab

Eesti Killustiku mullune auditeerimata käive oli umbes 5 miljonit eurot ehk veidi rohkem kui 2015. aastal. „Kasum jäi 2015. aasta tasemele ehk veidi alla miljoni,“ lisas Männart. „Ega laienemine esimese aastaga kohe efekti ei anna, pigem toob esimesel aastal kulusid juurde.“

Kuusemetsa andmeil jõudsid Nurme Teedeehituse mullune käive ja kasum 2014. aasta tasemele. „Eelmisel aastal läks kindlasti paremini kui kahjumiga lõppenud 2015. aastal,“ sõnas ta. 2014. aastal oli ettevõtte käive 10,8 miljonit eurot ja kasum 0,5 miljonit eurot, 2015. aastal kukkus käive 30 protsenti ning kahjum oli 0,2 miljonit eurot.

Eesti Killustik on viimastel aastatel võitnud Äripäeva koostatud Jõgevamaa ettevõtete edetabeli ning olnud ehitusmaterjalitootjate esikümnes, samuti on firma pääsenud Gaselli TOPi. Nurme Teedeehitus on figureerinud ehitusfirmade, taristuehitajate ja Pärnumaa ettevõtete edetabelis.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. January 2017, 22:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing