Sirje Rank • 17. veebruar 2017 kell 10:58

Tony Blair ärgitab britte võitlema ELi jäämise eest

Tony Blair  Foto: Scanpix/Reuters

Suurbritannia endine peaminister Tony Blair pidas reedel Londonis kõne, milles kutsus Brexiti vastaseid üles tõusma ja võitlema, et Suurbritannia liidust siiski ei lahkuks.

„Inimesed hääletasid teadmata, mis on Brexiti tegelikud tingimused,“ ütles Blair. „Sedamööda kuidas need tingimused ilmet võtavad, on neil õigus meelt muuta. Meie missioon on neid veenda, et nad seda teeksid,“ tsiteeris endist peaministrit agentuur Bloomberg.

Aastatel 1997–2007 Tööpartei peaministrina Suurbritanniat juhtinud Blair vastandas end selgelt Theresa May konservatiivide valitsusele, süüdistades seda keskendumises ainult sellele, kuidas Suurbritannia Euroopa Liidust välja viia. Iga hinna eest.

Theresa May plaanib ametliku taotluse liidust lahkumiseks esitada tuleval kuul. May tüürib nn järsu Brexiti suunas, mis tähendab Suurbritannia lahkumist nii ühisturult kui ka tolliliidust Euroopa Liidu riikidega.

Briti Tööparteil ei ole selget seisukohta, kuidas Brexiti referendumi tulemusele peaks reageerima, ja nii pole May Suurbritannia parlamendis liidust lahkumise ettevalmistustele erilist vastuseisu kohanud. Blair süüdistas, et see aitabki Brexitit võimalikuks teha. Blairi eesmärk on koondada need jõud, kes ei taha Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust, ja panna nad koostööd tegema.

„Meie ülesanne on armutult välja tuua tegelikud kulud, näidata, kuidas selle otsuse aluseks oli puudulik arusaamine, mis nüüd saaks informeeritud arusaamiseks,“ ütles Blair. „Ma ei tea, kas meil on lootust edule. Kuid ma tean, et tulevased põlvkonnad mõistavad meid teravalt hukka, kui me vähemalt ei ürita.“

Eriti teravalt tõrjus Blair Theresa May väite, et Brexiti vastased on juurteta inimesed, „ei ühegi riigi kodanikud“.

„Kui õudselt on selles debatis kuritarvitatud patriotismi rüüd,“ ütles Blair. „Me ei argumenteeri selle poolt, et Suurbritannia Euroopa Liitu edasi jääks, mitte sellepärast, et me oleme juurteta kodanikud. Vatupidi, me teeme seda sellepärast, et oleme oma riigi uhked kodanikud, kes usuvad, et 21. sajandil tuleb meil hoida oma partnerlust suurima poliitilise liidu ja suurima kaubandusturuga oma ukse all.“

Hetkel kuum