Sirje Rank • 13. aprill 2017 kell 6:36

Tillersoni Moskva visiit jättis ukse koostööks lahti

Rex Tillerson ja Sergei Lavrov  Foto: EPA

Erimeelsused jäid USA ja Venemaa välisministri esimesel kohtumisel kestma, kuid kumbki pool pole kaotanud lootust suhete paranemisest, leiavad vaatlejad.

Kuna pinged USA ja Venemaa vahel olid Süüria õhulöökide järel teravad, polnud viimase hetkeni kindlust, kas USA välisminister kohtub Moskvas ka Venemaa presidendi Vladimir Putiniga. Lõpuks kestis Rex Tillersoni, Sergei Lavrovi ja Putini kohtumine üle kahe tunni, vahendas Bloomberg.

Kohtumisele järgnenud pressikonverentsil ütlesid ministrid, et kahe tuumariigi suhted on ohtlikus madalpunktis ja tuleb pingutada, et need paraneks.

„Meie kahe riigi vahel on väga vähe usaldust,“ ütles Tillerson. „Maailma kahe juhtiva tuumariigi suhted ei saa sellised olla.“

Moskva sõnum on, et Putin pole veel kaotanud lootust, et USA president Donald Trump peab kinni oma valimislubadusest suhteid Venemaaga parandada. Seda hoolimata USA läinud nädalal korraldatud ootamatust õhurünnakust Süürias vastuseks keemiarelva kasutamisele.

„See, et Putin Tillersoniga kohtus, oli hea tahte märk. See on Venemaalt märk, et ei soovita konfrontatsiooni,“ kommenteeris Bloombergile Kremlit nõustava välis- ja kaitsepoliitika nõukogu juht Fjodor Lukjanov. Järgmisi samme ei ole ilmselt oodata enne Putini ja Trumpi kohtumist. Mõlemad liidrid kavatsevad osaleda juulis Saksamaal G20 tippkohtumisel.

Päris hästi läks

Donald Trump leidis, et USA uue administratsiooni tippametniku esimene visiit Moskvasse oli edukas.

„Selle põhjal, mis ma kuulnud olen, edenes kõik päris hästi. Võib-olla pareminigi kui loodetud,“ ütles Trump Valge Maja pressikonverentsil. Suhted on küll madalaseisus, kuid Trump avaldas lootust, et USA ja liitlased suudavad Venemaaga läbi saada.

Lavrov ütles, et Venemaa on nõus taastama sideliini, mis peab aitama vältida USA ja Venemaa õhujõudude kokkupõrkeid Süürias. Lepiti kokku ka eriesindajate nimetamine, kes hakkaksid tegelema „ärritajatega“ kahe riigi suhetes, mis Lavrovi sõnul tekkisid eelkõige president Barack Obama ametiajal.

USA välisministeeriumi ametniku sõnul oli Tillersoni visiidi eesmärk anda Venemaale ülevaade USA seisukohtadest ja piisavalt aega nende üle mõtlemiseks. Ei loodetud läbimurret, küll aga seda, et Venemaa võib eelolevatel nädalatel oma positsioone muuta.

„Minu kokkuvõte kohtumisest on, et Venemaa viimaste päevade retoorika just sellele viitabki,“ ütles Brookingsi instituudi USA ja Euroopa keskuse teadur Thomas Wright. „Nad üritavad jätkuvalt Trumpiga partnerlust arendada. Ja Trump paistab samuti olevat sellele avatud.“

Selgelt eri meelt väljendasid ministrid Süüria diktaatori Bashar al-Assadi tuleviku teemal. Tillersoni sõnul ei näe USA al-Assadil ja tema perekonnal rolli Süüria tulevikus, kuid võimu vahetus peab toimuma koordineeritud protsessis. Lavrov luges ette pika nimekirja varasematest sündmustest, kus diktaatori jõuga kõrvaldamine on toonud kaose. Loetud tunnid pärast pressikonverentsid lõppu vetostas Venemaa ÜRO julgeolekunõukogu resolutsiooni, mis nõudis Assadi režiimilt koostööd keemiarünnaku asjaolude väljaselgitamiseks. 

Tõendid on, tõendeid pole

Ministrid väljendasid erinevaid seisukohti ka Venemaa häkkerite võimaliku sekkumise teemal USA presidendivalimistesse. Tillersoni sõnul ei ole kahtlust, et nii oli. Lavrovi sõnul pole USA-l veenvaid tõendeid.

Vaatlejate sõnul jättis Tillersoni visiit siiski ukse lahti suhete paranemiseks.

„Arvestatav osa Venemaa poliitilisest eliidist tahab suhete normaliseerimist USAga,“ ütles president George W. Bushi julgeolekunõukogusse kuulunud Thomas Graham. „Praegu soovitakse temperatuuri madalamaks keerata.“

Hetkel kuum