Sirje Rank • 16. aprill 2017 kell 3:55

Põhja-Korea tegi uue raketikatsetuse

Lõuna-Korea meedia kajastamas Põhja-Korea raketikatsetust  Foto: Scanpix/Reuters

Põhja-Korea tulistas pühapäeva hommikul välja ballistilise raketi, trotsides USA hoiatusi, et riik uutest provokatsioonidest hoiduks.

Raketikatse ebaõnnestus - rakett plahvatas peaaegu kohe. 

„President ja tema sõjaväeline meeskond on Põhja-Korea kõige viimasest ebaõnnestunud raketikatsetusest teadlikud,“ ütles USA kaitseminister James Mattis avalduses. „Presidendil rohkem kommentaare ei ole,“ vahendas agentuur Bloomberg.

Intsident leidis aset päev pärast võimast sõjaväeparaadi Põhja-Koreas, millega tähistati riigi asutaja Kim Il Sungi 105. sünniaastapäeva. Paraadil demonstreeriti esimest korda mitmeid uusi relvaliike. Muu maailm oli valvel Põhja-Korea liidri Kim Jong Uni võimalike uute provokatsioonide suhtes, mis riskivad vallandada konflikti USA presidendi Donald Trumpi administratsiooniga. Režiim on tänavu teinud viis ballistilise raketi katsetust, püüdes arendada relva, mis suudaks toimetada tuumalõhkepea Ameerika territooriumile.

Põhja-Korea tegevus on ähvardav demonstratsioon kogu maailma jaoks, ütles Lõuna-Korea välisministeerium oma avalduses.

USA president Donald Trump on lähetanud piirkonda USA sõjalaevastiku, kaaludes vastulööki uuele võimalikule raketi- või tuumakatsetusele. Trump on ähvardanud, et USA võib tegutseda ka ühepoolselt, kui Hiina ei suuda Põhja-Korea tuumaambitsioone ohjeldada.

Relvakatsetus tuli kaks päeva pärast Hiina hoiatust, et Korea poolsaarel on USAga süvenevast vastasseisust torm puhkemas. Läinud nädalal Hiina presidendi Xi Jinpingiga kohtudes kutsus Donald Trump Hiinat üles Põhja-Koread rohkem survestama, et see oma tuumaprogrammist loobuks.

Raketikatsetus leidis aset ajal, mil USA asepresident Mike Pence on alustamas rea Aasia riikide külastamist. Valge Maja julgeolekunõukogu pressiesindaja teatel Souli visiit ära ei jää.

Pekingis asuva Carnegie-Tsinghua keskuse direktor Paul Haenle kommenteeris ajalehele Financial Times, et raketikatsetuse ebaõnnestumine ei vähenda selle tähtsust.

„See on samm edasi võimekuse saavutamiseks ning meeldetuletus, et Põhja-Korea kavatseb oma relvastusprogrammiga edasi minna Trumpi ähvardustest ja musklite näitamisest hoolimata,“ ütles ta. „Kim Jong Un saatis sõnumi vastu, et ei lase ennast tagasi hoida ei president Trumpi säutsudest Twitteris ega USA lennukikandjatest.“

Hetkel kuum