Britid lähevad homme Brexiti-kõnelustele selge plaanita

Suurbritannia peaminister Theresa May teeb praegu pingutusi selle nimel, et saada oma parteile parlamendis piisavalt toetust valitsuse moodustamiseks.  Foto: EPA
Kadri Põlendik • 18. juuni 2017 kell 5:30

Suurbritannia teatas, et ametlikud läbirääkimised Euroopa Liidust lahkumiseks algavad esmaspäeval, 19. juunil, ent siiani on äärmiselt ebaselge, millised on täpselt brittide seisukohad.

Möödunud nädalal toimunud üldvalimistel kaotasid peaminister Theresa May juhitud konservatiivid parlamendis enamuse ja kerkisid kahtlused, kas tema jäik lahkumisstrateegia jääb kehtima. Suurbritannia rahandusminister Philip Hammond rääkis reedel juba märksa pehmemas toonis, kirjutas CNN Money.

May üritab endiselt püüda Põhja-Iiri unionistide partei toetust, et ta saaks kokku hääled valitsuse moodustamiseks. Nimelt jäi konservatiividel parlamendis üksi valitsemisest puudu 8 kohta, mis nüüd loodetakse katta Põhja-Iiri erakonna Demokraatlik Unionistide Partei (DUP) 10 kohaga. DUP pooldas Brexitit, ent on samas teadlik sellest, et suurem osa põhjaiirlastest pooldas ELi jäämist. Kuigi parteidel on üksjagu sarnasusi, erinevad mõningad nende seisukohad, mis ilmselt on kõnelusi raskendanud. Läbirääkimised kahe partei vahel on kestnud umbes nädala ja see, kas Mayl õnnestub enda selja taha saada parlamendi enamus, peaks selguma järgmise nädala kolmapäeval.

Samal ajal arutatakse selle üle, kuidas peaksid britid minema ELiga läbirääkimistele. "Teemad, millega peame tegelema, on erakordselt keerulised tehnilisest, juriidilisest ja finantsilisest vaatepunktist," ütles sel nädalal Michel Barnier, kes on Euroopa Liidu ülemläbirääkija.

Esmaspäeval Brüsselis algavatel läbirääkimistel kohtuvadki Barnier ja Suurbritannia Brexiti-minister David Davis. Ministri büroo teatel keskendutakse esimestel istungitel sellele, kuidas kõnelusi üles ehitada. Seejärel asutatakse arutama, millised õigused on Brexiti järel nendel Euroopa Liidu kodanikel, kes elavad Ühendkuningriigis ja neil brittidel, kes elavad mandril.

Valimised panid May sundseisu

May on varem lubanud Suurbritannia täielikult eemaldada ELi kaubandustsoonist ja järsult kärpida liidust Ühendkuningriiki tulevate inimeste hulka. Ta isegi ähvardas EList lahkuda, jättes maksmata kopsaka lahutusarve ja sõlmimata uus kaubanduslepe.

Kuid ootamatu valimistulemus on pannud May sundseisu. Ettevõtjad tahavad säilitada tihedamaid suhteid Euroopaga ja nad survestavad peaministrit, et ta oma lähenemist muudaks. Näiteks Airbus on ähvardanud oma uue tootmise viia riigist välja, kui neid peaks ees ootama takistused või piirangud EList inimeste palkamisel. Kui britid tahavad säilitada Euroopaga tihedaid majandussuhteid, tuleb neil tõenäoliselt immigratsiooni teemal järeleandmisi teha.

Londonis paikneva mõttekoja Euroopa Reformikeskus asedirektor Simon Tilford ütles, et Euroopa Liit saab läbi rääkima hakata alles siis, kui Suurbritannia on jõudnud üksmeelele, kuidas edasi minna. Ja see saab juhtuda ainult siis, kui briti poliitikud hakkavad avalikult arutlema Brexitit painavate dilemmade üle.

Rahandusminister Hammond, kes väidetavalt oleks oma töökohast ilma jäänud, kui May oleks saanud suurvõidu, ütles reedel, et Brexiti-kõnelustel tuleb esikohale panna majandushuvid. "Minu selge nägemus on – ja ma usun, et selline nägemus on enamikul brittidel –, et läbirääkimistele minnes peaksime esmajärjekorras kaitsema töökohti, majanduskasvu ja majanduslikku heaolu," ütles minister.

Hammond, kes pooldab üleminekuperioodi, et briti ettevõtted saaksid kohaneda eluga väljaspool ELi, ei maininud sõnagagi immigratsiooni. Ta ütles ka, et Ühendkuningriik läheb läbirääkimistele siira sooviga teha koostööd ja nii riigile kui ka liidule parima lahenduse leidmisel võetakse pragmaatiline lähenemine.

Majandus soosib leebemat lähenemist

Suurbritannia majandusnäitajad hakkavad tasapisi toetama nii-öelda pehmemat Brexitit. Aina kerkivatest hindadest ja muutumatust palgast rõhutud tarbijad on viimastel kuudel rahakotisuud sulgenud. Poliitilise segaduse pärast on ettevõtjad pannud investeeringud ootele.

Ähvardavad pilved kogunesid juba vahetult pärast referendumi tulemuse selgumist, kui nael kukkus aastakümnete madalaimale tasemele, sest investorid kartsid, et Suurbritannia kaotab eelisligipääsu Euroopa turule. Kõige hiljutisem hoiatusmärguanne tuli neljapäeval, kui selgus, et mais vähenes jaekaubanduse käive võrreldes aprilliga 1,2%.

Hetkel kuum