Äripäev • 25. juuni 2017 kell 17:20

Itaalia kulutab hädas pankade päästmisele kuni 17 miljardit

Itaalia peaminister Paolo Gentiloni ja rahandusminister Pier Carlo Padoan tänasel valitsuse istungi järgsel pressikonverentsil.  Foto: EPA

Itaalia valitsus eraldab kahe raskustes Veneetsia panga päästmiseks kuni 17 miljardit eurot, vahendab Bloomberg.

Itaalia rahandusminister Pier Carlo Padoan teatas pärast tänast erakorralist valitsuse istungit Roomas, et valitsus eraldab esmalt Milanos asuvale Itaalia suurimale kommertspangale Intesa Sanpaolole enam kui 5 miljardit eurot, võimaldamaks viimasel osta sümboolse 1 euro eest Banca Popolare di Vicenza ja Veneto Banca „head“ varad. Euroopa Komisjon teatas, et kiidab selle kava heaks ja et see on kooskõlas riigiabi eeskirjadega.

Padoani kinnitusel eraldatakse lisaks 12 miljardit eurot, korvamaks potentsiaalseid halbadest ja riskantsetest laenudest tulenevaid riske, mis võivad kerkida pankade likvideerimisega. Peaminister Paolo Gentiloni selgitas, et kaks raskustes panka jagatakse headeks ja halbadeks varadeks ning head varad saab endale Intesa Sanpaolo.

Mõlema panga filiaalid ja töötajad on esmaspäeva hommiku seisuga Intesa osa. Sellega püütakse vältida potentsiaalset pangajooksu, mis omakorda võiks kanduda edasi teistessegi Itaalia pankadesse.

BBC-ga suhelnud analüütikute hinnangul võinuks ilma Intesa pakkumiseta kahe panga kriis omada tõsist mõju kogu Itaalia pangandussüsteemile. Kokku on Itaalia pankadel halbasid laene ligi 350 miljardi euro jagu.

Väljaande La Repubblica andmetel võib kahe panga põrumine kaasa tuua ligemale 4000 töökoha kaotuse.

Euroopa Keskpank teatas reedel, et Banca Popolare di Vicenza ja Veneto Banca tõenäoliselt ebaõnnestuvad ning likvideeritakse Itaalia maksejõuetuse eeskirjade alusel.

Vähem kui kuu aja eest päästeti Itaalia pankadele sarnaselt Hispaania pank Banco Popular. Banco Santander ostis kokkukukkumise äärel Banco Populari oksjonil samuti ühe euro eest.

Hetkel kuum