Jürgen Klemm • 2. oktoober 2017 kell 12:11

Euroopa Komisjon: iseseisvusreferendum polnud seaduslik

Kataloonia lipp valimiskuupäevaga.  Foto: Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjoni hinnangul on niinimetatud Kataloonia iseseisvusreferendum Hispaania siseasi. Selle ümber keerlevad vastuolud viisid euro langusesse ja Hispaania võljakirjade tootlikuse üles.

Kataloonia on Hispaania majanduslikult kõige tugevam piirkond: nominaalne SKT on riigis kõrgeim, seal asuvad näiteks Volkswageni ja Nestle tootmisüksused, seal asub Euroopa kõige kiiremini kasvav sadam, regiooni pealinn Barcelona on tähtis turismisihtkoht. Iseseisvusreferenfumi ühe ajendina nähaksegi soovi tõrjuda Hispaania vähemedukate regioonide mõju.

MarketWatch on julgematel investoritel soovitanud proovida õnne Kataloonia regiooni kahe suurema panga aktsiatega. CaixaBank turuväärtus on täna langenud 4,2% ja Banco de Sabadelli aktsiad odavnesid 5,4%. Kui aga peaks regiooni poliitikute plaan suurema majandusliku autonoomsuse järele õnnestuma, võib Barcelonas asuvate pankade väärtus tõusta.

Kuigi Kataloonia võimud väidavad, et referendum annab neile õiguse taotleda iseseisvust, siis Madrid ja riigi ülemkohus on selle kuulutanud vastuollu 1978. aasta põhiseadusega, mis nimetab Hispaaniat territoriaalset terviklikkust puutumatuks.

Kataloonia võimude viimaste teadete järgi sai keskvõimu politseijõudude ja meeleavaldajate vahelistes kokkupõrgetes viga pea 900 inimest, vahendab Reuters. Käiku lasti nuiad ja kummikuulid, märulipolitsei hakkas ka rahva kaitseks välja astunud tuletõrjujate ja kohalike korravalvurite hõlma.

Saksamaa asevälisminister Michael Roth sõnas, et kõik EL-i liikmed peavad järgima demokraatia ja seaduse põhimõtteid, kutsudes nii keskvõimu kui ka katalaanide esindajaid üles dialoogile. Saksa välisministeerium eitas, et Hispaania peaminister Mariano Rajoy ja Saksa kantsler Angela Merkel oleks nn iseseisvusreferendumi osas suhelnud.

Hetkel kuum