Müügiks hea aeg küll, aga...

Suurettevõtja Heldur Meerits  Foto: Andras Kralla
Eliisa Matsalu • 5. oktoober 2017 kell 3:00

Kuigi majanduslik keskkond soosib praegu äride müümist, ei tiku Eesti suurettevõtjad seda eriti tegema. „Müüd ettevõtte maha, palju raha on käes – ja mis sa siis sellega edasi teed?“ küsis suurettevõtja Heldur Meerits.

Äripäev kirjutas teisipäevases juhtkirjas, et majanduse kiire kasv ei kesta igavesti, mistõttu ei tasu sel ajal lasta raisku minna. Seega kõikidel, kes mõlgutavad mõtteid, kas ehk peaks mõne oma äri maha müüma, on praegu hea aeg see plaan täide viia.

Samale seisukohale viitas eelmisel nädalal majanduskonverentsil Äriplaan esinenud Infortari üks omanikke Ain Hanschmidt. Kuigi praegu kasvavad nii ettevõtete kasumid, eksport, palgad ja investeeringud, on mitu majanduseksperti – eeskätt Eesti Panga presidendi Ardo Hanssoniga – viidanud sellele, et hea kasv ei jää püsima ja eelmise kvartali 5,7protsendiline majanduskasv ei ole uus normaalsus. Seda enam on praegu käes aeg, mil saab veel küsida kõrget müügihinda.

Äripäev küsis Eesti rikkaimatelt inimestelt, kes figureerivad ka eile ilmunud Rikaste TOPis, mida nemad arvavad – kas praegu on soodne aeg äride müümiseks ja kas neil on mõttes head aega ära kasutada?

Ainus, kes polnud üldse nõus ei Hanschmidti ega ka Äripäeva juhtkirjas öelduga, oli üks Bigbanki omanikest Parvel Pruunsild. Rikaste TOPis 73,3 miljoni euro suuruse varandusega 32. kohal oleva Pruunsilla sõnul ei ole hea majandusseis sugugi see peamine põhjus, mille järgi oma ostu-müügiotsuseid tehakse. Veelgi enam – kui pole plaani, mida müügist saadud rahaga peale hakata, siis ei ole tegu eduka müügiga. „Üleüldse ei meeldi mulle arvamus, et edukad on need, kes suudavad oma ettevõtte maha müüa. Ei ole nii,“ ütles Pruunsild. „Edukad on need, kes suudavad järjepidevalt oma ettevõtteid kasvatada, arendada ja üldse püsida tegevuses,“ lisas ta.

Edu oleneb sellest, mida pärast müüki tehakse

Omaaegse Hansapanga asutaja, praegu mitme ettevõtte, sh LHV Groupi omanike hulka kuuluv Heldur Meerits leiab, et kui ettevõtte müügiks on majandusliku keskkonna väljavaated head, siis on praegu kõrge hinna küsimine täiesti mõeldav ja seega ettevõtte müümine ka hea otsus. Paraku pole see tema sõnul ainuke asjaolu, mida millegi ostmisel või müümisel tuleks arvestada.

„Müüd ettevõtte maha, palju raha on käes – ja mis sa siis sellega edasi teed?“ küsis Meerits, kes on Rikaste TOPis 54,7 miljoni euroga 47. kohal. „Kui pole ühtegi head mõtet, mida selle rahaga peale hakata, siis võib-olla polegi see müümine nii hea idee,“ lisas ta. Samuti pole tema sõnul hea mõte müüa osalusi siis, kui vaadata majanduslikku keskkonda pikema aja peale kui kümme aastat.

Kristjan Rahu,, Utilitas Group omanik

On ju teada, et ükski mäest alla slaalomi sõitmine ei saa igavesti kesta. Mingil hetkel tuleb ikka lage maa või tõus ette.

„Kui vaadata üle majanduslikest tsüklitest ja vaadata pikemat aega kui kümme aastat, siis ei pruugi müümine praegu hea mõte olla,“ ütles ta. Kui aga müüakse konkreetset vara, on Meeritsa sõnul hinnad praegu kõrged ja siis on müümise otsus õige. Seega ühetähenduslikku nõu ta teistele ostmise-müümise kohta anda ei oska.

Küsimuse peale, kas Meeritsal endal selliseid häid mõtteid on, mida ettevõtteid müües rahaga peale hakata, vastas ta pigem jaatavalt. „Eks ikka projekte ilmub, aga…“ ütles ta mõtlikult.

Meerits lisas, et tema on seda meelt, et Eesti majanduse jätkusuutlikkusega on asjad kehvasti ja praegune hea majandusseis kauaks püsima ei jää. „Pikas plaanis ma ei usu, et Eesti majandusel hästi läheb,“ ütles ta. Nimelt on tema sõnul Eesti ettevõtjate teadusarenduse kulutused pisikesed, pea olematud. Väiksed ettevõtted ei jõua teadusarendusse pea üldse investeerida. See jätab Meeritsa sõnu ettevõtted väärtusahelas keskmisele kohale. „Võib-olla suudame väärtusahelas alumiselt positsioonilt keskmiseni ronida, kuid tippu on keeruline jõuda,“ selgitas ta.

Ka endine poliitik, valdusfirma Eggera omanik Olari Taal leiab, et hea aeg müümiseks on siis, kui pärast müümist rahaga ka midagi peale osatakse hakata. „Kui on ideid, kuhu oleks parem oma raha investeerida, siis tõesti,“ ütles ta. Taalil enda sõnul selliseid ideid pole. „Ma pole isegi mõelnud sellele, et võiks midagi maha müüa,“ ütles ta. Taali vara hinnatakse 12,9 miljoni euro suuruseks ja ta on Rikaste TOPis 250. kohal.

Heldur Meerits,, Amalfi omanik

Müüd ettevõtte maha, palju raha on käes – ja mis sa siis sellega edasi teed?

Igas sektoris eri seis

Suurettevõtja ja kahekordse endine Eesti peaministri Tiit Vähi sõnul on praegu turul tõesti palju raha, mis soosib müümist igati. Küll aga on erinevates sektorites seisud erinevad, mistõttu ei pruugi mõnel valdkonnal praegu olla sugugi nii roosiline seis kui mõnel teisel. Vähil endal müügiplaane pole. Ta on ASi Sillamäe Sadam ja ASi Pühajärve Kodu aktsionär, samuti kuulub talle valdusfirmast Valga Group OÜst pea 43%.

Utilitas Groupi omanik Kristjan Rahu ettevõtte müügimõtteid ei mõlguta, aga midagi välistama ka ei kipu.  Foto: Andras Kralla

Energeetikaettevõtte Utilitas Grupi suuromaniku Kristjan Rahu sõnul on Ain Hanschmidtil soodsast müügiajast rääkides õigus, kuna hea aeg majanduses pole ainult Eestis, vaid ka ülejäänud maailmas. Küsimuse peale, kas ta ka ise midagi müüa plaanib, vastas Rahu kõhklevalt, et ei plaani. „Pigem ei… kuid samas ei välista ka, kui peaks tulema hea pakkumine või ostja,“ ütles ta.

Majanduse hea seisu kestvust on Rahu sõnul keeruline prognoosida. „Küll aga on ju teada, et ükski mäest alla slaalomi sõitmine ei saa igavesti kesta. Mingil hetkel tuleb ikka lage maa või tõus ette,“ ütles ta. Rahu vara on hinnatud 101,6 miljoni suuruseks ja ta on edetabelis 17. kohal.

Prognoositavalt igav aeg

Ettevõtte Bonaares omanik ja ehitusettevõtte Kodumaja nõukogu esimees Lembit Lump tõdes, et ta pole isegi mõelnud, kas praegu on müümiseks hea aeg või mitte, sest ta pole mõelnud ka ettevõtte müümise peale. „Ma pole üldse kunagi midagi müünudki,“ ütles ta ja lisas, et küllap Hanschmidt teab, millest räägib. Lump lisas, et kuigi räägitakse et praegune majanduskasv ei jää kauaks püsima ja 6% majanduskasvu ei ole uus normaalsus, pole muretsemiseks tegelikult põhjust.

„Vähemalt kui vaadata, kuidas läheb Kodumajal, siis on seis hea – meil ei lähe ei liiga hästi ega ka liiga halvasti,“ ütles ta. Tööd tema sõnul jagub. „Igavalt läheb,“ ütles ta, ent lisas, et ta ei mõtle igavat halvas mõttes. „Tulemused on prognoositavad. Vägisi ei taha keegi midagi osta,“ märkis ta.

Lumpi vara hinnatakse 23 miljonile eurole ja ta on Rikaste TOPis 129. kohal.

Hetkel kuum