Äripäev • 11 oktoober 2017

Soome vanglad kimpus narkokulleritest droonidega

Droon  Foto: Andres Haabu

Ajal, kui netikaubamaja Amazon alles kaalub pakkide kojuvedu droonidega, on Soome kriminaalid tehnoloogiasaavutuse juba oma kasuks tööle pannud, vahendas rahvusringhääling Yle.

Mais maandus ühe Soome vangla õuele droon, mis kandis pakikest. Sellest leiti telefon, laadija ja suur kogus narkootikumina kasutatava retseptiravimi Subutexi tablette. Saadetis, mis oli mõeldud ühele kinnipeetavale, sattus seekord valvurite kätte.

Kuigi droon oli programmeeritud naasma lennu alguspunkti, kilomeetri kaugusele vanglast, ei õnnestunud vanglaametnikel selle saatjat tabada.

Viimased paar aastat on mehitamata lennumasinatega Soome vanglatesse üritatud korduvalt narkootikume sokutada. Paljudele sellistele katsetele on jaole saadud. Vanglateameti eksperdi Tommi Saarineni sõnul hakkavad sellised juhused edaspidi ainult sagenema, sest droonid on kättesaadavad igale huvilisele ning vangla narkoäri on väga tulus.

Vangla valvatud alale sattunud drooni võiks ju alla lasta või kinni püüda, kuid vanglatel pole vahendeid, et pidevalt oma õhuruumi patrullida, nendib Yle. Üheks lahenduseks oleks ka drooni raadiosignaali kinnipüüdmine, kuid sellekski on vaja erivarustust, mida teadaolevalt siiski mõnes Soomes vanglas juba testitakse.

Samas tohib seaduse järgi drooni praegu ainult jälgida. Suuremaks sekkumiseks, näiteks selle allatulistamiseks, on vaja muuta seadust, millega valitsuskabinet juba tegeleb. Seaduse eesmärgiks on anda kaitsejõududele ja piirivalvele õigus katkestada kahtlase drooni lend. Kuid vanglatele see eelnõu ei laiene.

"Raadio teel juhitavad kopterid ja nende tehnoloogia areneb seitsme penikoorma saabaste tempos, millele seadusandlus järele roomab," nentis Saarinen.

Hetkel kuum