Äripäev • 11. detsember 2017 kell 6:41

Eestil jätkuvalt kõrge riigireiting

Standard and Poor's kinnitas Eesti pikaajalise riigireitingu tasemel AA- stabiilse väljavaatega.  Foto: Reuters/Scanpix

Reitinguagentuur Standard and Poor's (S&P) kinnitas Eesti pikaajalise riigireitingu senisel kõrgel tasemel AA- stabiilse väljavaatega. Lühiajaline reiting kinnitati senisel tasemel A-1+, teatas rahandusministeerium.

S&P reiting AA- on reitinguagentuuride kõrgeim hinnang Eestile. Riigireiting näitab agentuuri hinnangut valitsuse võimele riigi võetud võlakohustusi täita. Eesti reitingut toetavad S&P teatel riigi tugevad institutsioonid, liikmelisus Euroopa Liidus, Eesti majanduse paindlikkus ja tugev rahandus.

Reitingu tõstmiseks oleks tarvis, et inimeste sissetulekud hakkaksid lähenema eurotsooni keskmisele ning SKP kasvu ja inflatsiooni kõikumised väheneksid, vahendas rahandusministeerium agentuuri hinnangut.

Eesti majandusareng kiireneb tänu investeeringute kasvule ja ehitustegevuse elavnemisele, mida toetab ELi rahastamistsükkel. Peamised riskid on seotud tööjõupuudusega. Lähiaja majandusväljavaated on positiivsed, kuid pikemas perspektiivis piirab tööjõu kättesaadavust elanikkonna vähenemine. Olukord tööjõuturul võib kaasa tuua produktiivsust ületava palgakasvu.

Agentuur ootab Eestile aastatel 2017-2019 suuremat kasvu kui varem, vastavalt 4,2%, 3,7% ja 3,4% SKPst. Eratarbimise kasv jääb mõõdukaks, põhinedes reaalpalga ja tööhõive mõõdukale kasvule. Väline nõudlus, eriti Soomest ja Venemaalt, püsib tugev.

Riigi võlakoormus jääb suhtarvuna SKPsse eurotsooni üheks väiksemaks. Valitsus jääb ka edaspidi netolaenuandjaks, nii et reservid ületavad laenukohustusi.

Hetkel kuum