Äripäev • 1. veebruar 2018 kell 5:28

Pretsedent: pank vastutab ka käendaja eest

Riigikohus leidis, et pangad on vastutavad ka käenduslepingute eest.  Foto: PantherMedia/Scanpix

Kui pank sõlmib teadlikult vastutustundetu lepingu, võib see hiljem tühiseks osutuda, nagu selgub kolmapäeval jõustunud riigikohtu lahendist.

Lahendi järgi tuleb pankadel hakata vastutama ka käendajate eest, kirjutab Eesti Päevaleht ja kirjeldab juhtumit, kus pank sõlmis teadlikult lepingu võlgniku pereliikmega, kes ei saanud lepingust isiklikku kasu ning kelle sissetulek oli võrreldes käendatava summaga väga väike.

Riigikohtusse pöördus käendaja, kelle vend taotles 2008. aastal Danske pangast eluasemelaenu 182 787,31 eurot. Laenumaksed hakkasid vennal üle jõu käima ja pank ütles lepingu üles, pani hüpoteegi müüki ja nõudis KredExi käenduse välja, kuid tasumata jäi 90 091,43 eurot ja intress, mille kättesaamiseks esitas pank laenusaaja ja käendaja õe vastu hagi.

Maakohus rahuldas hagi, ringkonnakohus jättis otsuse muutmata, kuid riigikohus tühistas selle ning saatis asja uueks läbivaatamiseks Tartu ringkonnakohtule, kirjutas Päevaleht.

Nii juhtis kohus esimest korda tähelepanu pankade vastutusele käenduslepingute sõlmimisel: riigikohtu hinnangul võib käendusleping olla heade kommetega vastuolus ainuüksi käendatava summa tõttu.

Loe lähemalt Eesti Päevalehest.

Hetkel kuum