Artur Talvik: olin noatera peal

Vabaerakonna esimees Artur Talvik  Foto: Andras Kralla
Eliisa Matsalu • 18. veebruar 2018 kell 5:30

"Ma olin täielikult noatera peal ja oli õige aeg kõrvale astuda," meenutas Vabaerakonna esimees Artur Talvik riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni juhtimise aega. "Võimalik, et järgmise looga oleks mulle kambakas tehtud ja mind oleks niikuinii selle koha pealt maha võetud," tõdes ta.

Artur Talvik rääkis Äripäeva raadiosaates "Kuum tool", et korruptsioonivastase erikomisjoni praeguse juhi Andres Herkeli töömeetod on tema omast täiesti erinev. Kui Herkel kaalub, analüüsib ja uurib asju vaikselt, siis Talvik kippus kohe asjadest avalikkusele rääkima. Kuigi tema sõnul oli mitu olukorda, kus ta oli justkui noatera peal ja talle oleks tahetud kambakat teha, usub Talvik, et tegi siiski õigesti, kui mitme võimaliku korruptsiooniolukorra märkamisel sellest ka kohe meediale teada andis.

Meenutuseks - üks selliseid juhtumeid oli näiteks aastal 2016, kui Talvik kahtlustas, et politsei- ja piirivalveameti juht Elmar Vaher kuritarvitas asutuse raha.  Enda sõnul sai Talvik omajagu pahandada ka siis, kui ta avastas, et Tallinna Sadam hankis parvlaevad hiiglasliku hinnavahega.

Talvik rääkis saates, et peab ülioluliseks, et riigifirmade juhtimine oleks läbipaistev. Sel nädalal oli uuesti aktuaalne Tallinna Sadama korruptsioonijuhtum, mille kohta peeti nädala alguses eelistungit. Pärast Tallinna Sadama skandaali avalikkuse ette jõudmist 2015. aastal asus valitsus pöörama suuremat tähelepanu sellele, kuidas riigiasutustes korruptsiooni ära hoida.

"Minult oodatakse kindlasti hästi kriitilist lähenemist, kuid pean ütlema, et praegu on asjad paremad," ütles Talvik. Sellele on tema sõnul kaasa aidanud näiteks nüüdseks endise rahandusministri Sven Sesteri tööle pandud nimetamiskomitee. Komiteed asus juhtima Erkki Raasuke ja selle ülesandeks sai riigiasutustuste juhtimise analüüsimine ja nõukogude liikmete nimetamine.

Talvik lisas, et praeguseks on üsna võimatuks tehtud olukord, mis varem oli üsnagi tavaline. Nimelt pole enam erakondadel võimalik mõne riigifirma nõukogu kohtadest kümne küünega kinni hoida. Küll aga tuleks Talviku sõnul tähelepanu pöörata sellele, et riigifirmad ei teeks endale üleliigseid tütarettevõtteid ehk puuke, mis ettevõtete juhtimise läbipaistvusele kuidagi kaasa ei aita.

Lisaks riigifirmade juhtimisele rääkis Talvik saates ka sellest, et lähitulevikus peaks Vabaerakonnaga liituma mitu uut nime. Üheks neist võib juttude järgi olla Euroopa Parlamendi saadik Indrek Tarand. Tarand ise kostis selle peale, et tal ei ole plaani ühegi erakonnaga liituda ja et 2019. aasta riigikogu valimistest on veel väga vara rääkida. "Igast asjast tuleb rääkida ikka siis, kui on asi. Kui on rukkilõikus, räägime rukkilõikusest. Kui on seatapp, räägime seatapust. Ega ma Igor Mang ei ole, et tean, mis järgmisel aastal juhtub," kommenteeris Tarand.

Saates "Kuum tool" intervjueerisid Artur Talvikut ajakirjanikud Kadri Põlendik ja Eliisa Matsalu.

Hetkel kuum