Äripäev • 19. veebruar 2018 kell 7:26

Läti Pank laenas ABLV-le 97,5 miljonit

ABLV panga kontor Riias  Foto: Reuters/Scanpix

Läti Panga nõukogu otsustas rahuldada ABLV panga palve ja andis sellele 97,5 miljonit eurot laenu, tagatiseks kõrge likviidsusega väärtpaberid, vahendas Läti rahvusringhääling täna.

Läti Pangast teatati meediakanalile, et otsus tehti ABLV palve peale ja seda toetas Läti finantsturu komisjon.

Keskpank märgib, et selle tehingu rahastamiseks ei kasutatud vähimalgi määral riiklikke vahendeid. Panga pressiteenistus rõhutas veel, et laenuks antud tagatis on oluliselt suurem kui laen ise.

Läti meedia vahendas, et ööl vastu tänast keelas Läti finants- ja kapitalituru komisjon FKTK pangal igasugused tehingud oma klientide kontodel. ABLV ise saatis seepeale välja teate, et pöördus Läti Panga poole palvega saada väärtpaberite tagatisel 480 miljonit eurot laenu.

Mõni tund hiljem teatas Läti rahandusminister Dana Reizniece-Ozola Läti TV eetris, et riik ei hakka riskima ühegi euroga selle panga päästmiseks, ning et FKTK otsus tähendab, et rahavood saavad liikuda küll panka sisse, aga mitte enam sealt välja.

Läti peaminister Maris Kucinskis rõhutas omakorda, et olukord ABLVs erineb nendest krahhidest, mis tabasid Parex bankat või Latvijas Krajbankat. Peaminister lisas veel, et „riik ei ole huvitatud sellest, et see pank maamunalt kaoks“.

Hetkel kuum