Kristjan Pruul • 19. veebruar • 2 min
Jaga lugu:

Läti suurpangal keerati kraanid kinni

Läti ABLV Bank palus Läti keskpangalt 490 miljonit eurot laenu.
Läti ABLV Bank palus Läti keskpangalt 490 miljonit eurot laenu.  Foto: Reuters/Scanpix

Rahapesu kahtlustustega võitleval Läti ABLV pangal on likviidsusprobleeme ning Euroopa Keskpanga palvel pandi panga maksetele moratoorium.

See tähendab, et kuni moratooriumi eemaldamiseni on pangal maksete tegemine keelatud. Pank teatas börsile, et soovib Läti keskpangalt võtta 490 miljonit eurot laenu.

Veel aasta algul oli pangal enda kinnituse järgi 1,7 miljardi euro eest likviidseid võlakirju. "Panga varade struktuur on hästi tasakaalustatud, kuid arvestades praeguste sündmuste kiiret kulgu võib varade ülekandmine ja müük võtta kauem aega kui tavaliselt," teatas ABLV. Praegu on pangal 1,57 miljardi euro eest võlakirju, kirjutab Dienas Bizness.

Läti Keskpank otsustas esmaspäeval, et annab ABLV pangale võlakirjade tagatisel esialgu 97,5 miljonit eurot laenu. Laenu andmisel riigi raha vaja ei lähe ning tagatiseks antud võlakirjade maht ületab laenu tunduvalt, kirjutab Dienas Bizness. ABLV panga tegevjuht Ernests Bernis rõhutas, et pank ei otsi riigilt abi, vaid tuge seniks, kuni pank jõuab oma varasid müüa ja olukorra tasakaalu saada.

Pärast seda, kui USA rahandusministeeriumi finantskuritegudega võitlemise üksus FinCEN teatas 13. veebruaril, et ABLV pangal on rahapesukahtlus, on panga rahaline olukord kiiresti halvenenud, märkis Euroopa Keskpank oma otsuses.

USA süüdistab panka rahapesus ning regulaatori otsusega on kõigil USA finantsasutustel keelatud avada arveid või teha ABLV pangaga tehinguid.

USA ametkond lisas selgituseks, et 2014. aastal liikus ukraina ärimehe Sergei Kurtšenko ABLV kontodel miljardeid dollareid. FinCEN märgib, et ABLV võimaldas Põhja-Koreaga seotud ülekandeid pärast seda, kui 2017. aasta suvel hakkas kehtima nulltolerants selle riigi suhtes. Lisaks märgitakse, et 90% selle panga klientidest on kõrge riskiga ning huvitatud anonüümsusest. Pank on süüdistused tagasi lükanud.

 

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt