Pille Ivask • 19. juuni 2018 kell 7:22

Kim Jong-un läks Hiinasse aru andma

Põhja-Korea liider Kim Jong-un  Foto: Reuters/Scanpix

Põhja-Korea liider Kim Jong-un läks Hiinasse riigivisiidile vaid mõni päev pärast seda, kui allkirjastas USA presidendi Donald Trumpiga Singapuris tuumarelvitustamise leppe.

Seekordse visiidi teeb omanäoliseks eeskätt see, et Hiina riigimeedia on jaganud Kimi visiidi kohta lahkelt infot. Näiteks on teada, et Kim jääb Hiinasse suisa kaheks päevaks. Varasemate riigivisiitide puhul on info Kimi külastuse kohta tulnud pärast seda, kui riigipea on Hiinast juba lahkunud.

Rohkem infot pole jagatud, aga üldiselt ollakse arvamusel, et Kim kannab Hiinale ette, milles tippkohtumine Trumpiga seisnes ning mis pandi kirja Singapuri leppesse. Viimane on iseenesest mõistetav ning poliitilistes ringkondades igati oodatud, sest Hiina on Põhja-Korea suurim diplomaatiline ning majanduslik liitlane. Tõsi, Põhja-Korea raketikatsetused on Pekingi sageli kurjaks ajanud.

Soosib sooje suhteid

Hiina on toetanud Põhja-Korea head suhtlust USAga ning pakkunud sealjuures omapoolset abigi.

Hiinat on pikalt häirinud, et Põhja-Korea teeb raketikatsetusi ning samas korraldavad USA ning Lõuna-Korea militaarõppusi. Augustisse planeeritud õppus Ulchi Freedom Guardian jääb sel korral ära. Õppuse näol on seni tegu olnud iga-aastase üritusega, kus harjutatakse lahingutegevust nii õhus, maal kui ka merel. Samas toimuvad senise plaani kohaselt USA ja Jaapani ühisõppused.

Trump on öelnud, et militaarõppused on väga kallid ning nende arvel saab kõvasti raha kokku hoida. Tegelikult läheb üks õppus maksma kümneid miljoneid dollareid, mida on võrdlemisi vähe, arvestades, et USA kaitse-eelarve on 700 miljardit dollarit.

Pentagon pole ametlikke numbreid teada andnud ning väitis, et kalkulatsioonidega alles tegeletakse.

Hetkel kuum