Eesti idufirmade juhtide klubi jagas sel nädal aasta parimatele idufirmadele auhindu ning kuulutas parimaks idufirmaks Taxify.
Startupi Juhtide Klubi teatel on üle 400 aktiivse idufirma toonud sel aastal Eesti majandusse üle 300 miljoni euro välisinvesteeringuid, teeninud üle 500 miljoni euro käivet (peamiselt eksportides) ja andnud tööd enam kui 5000 kõrgepalgalisele töötajale (aastane kasv +30%).
Aasta uus tulija: Veriff. Auhinna võttis vastu Veriffi tegevjuht ning asutaja Kaarel Kotkas.
Aasta start-up-tegu: Taxify, ükssarviku staatusesse ehk enam kui miljardi eurose väärtuseni jõudmise eest. Tunnustati, et ettevõte on jäänud juriidiliselt püsima Eestisse ja on seega maailma kalleim OÜ.
Aasta panustaja: Lift99 nii Eesti kui ka rahvusvahelise start-up-ökosüsteemi arendamise eest. Auhinna võttis vastu Eliise Sass.
Aasta bootstrapper: Toggl, keda tunnustati aastaid kasumlikult tegutsemise eest, samal ajal välisrahastust kaasamata.
Aasta exit: Zeroturnaround. Auhinna võttis vastu endine juht ja asutaja Jevgeni Kabanov, kes soovitas exit'i kogemust ka teiste idufirmade omanikele.
Aasta start-up: Taxify kui kõige võimsamat kasvu näidanud idufirma sel aastal. Auhinna võtsid vastu asutajad Markus ja Martin Villig.
Auhinnad andsid külalistena üle Taavi Rõivas, Kaja Kallas ja Tanel Padar.
Õhtu lõpuks andis klubi president Jevgeni Kabanov oma rolli teatepulga klubi uueks presidendiks valitud Sten Tamkivile ja asepresident Stenver Jerkkule.
Eesti Startupi Juhtide Klubi asutati 2009. aasta jaanuaris. Asutajad olid Martin Villig, Ragnar Sass, Riina Einberg ning Tõnu Runnel. Klubi koondab nüüdseks enam kui 75 ettevõtjat ja juhti globaalse ambitsiooniga tehnoloogiamahukatest idufirmadest.
Seotud lood
Jevgeni Kabanov on silma paistnud eelkõige sellega, et töötas enda 2007. aastal asutatud tarkvarafirma ZeroTurnaroundi üles Eesti parimaks idufirmaks ja siis müüs mullu selle suure summa eest maha. Ajakirjandusest on läbi käinud, et väidetavalt jäi firma hind 50 ja 100 miljoni euro vahele. Mida ta sellega tegi?
Tehnoloogiaettevõtja ja investor Allan Martinson elab rahvusvahelist idufirmaelu ja juurutab suhtumist, et läbikukkumine on normaalne elu osa. Kes 80 korda läbi kukub, see lõpuks 81. korral õnnestub. Tema üks kestev suurõnnestumine on aga ka olla imelapse isa.
Eesti idufirmadesse kõvasti investeerinud Jaapani ettevõtja ja investor Taizo Son on leidnud Eestis palju sõpru ja järgmisel aastal võib ta toetada veel rohkem Eesti firmasid, rääkis ta intervjuus Äripäevale.
„Ma mäletan, et alustades oli mul alati tunne, et kuskil Ameerikas juhivad tehnoloogiaettevõtteid mingid geeniused ja nendega on väga raske konkureerida,“ rääkis Taxify juht ja asutaja Markus Villig raadiosaates „Äriplaani eri“.
Ettemaksed on tehingute tegemisel tavalised, kuid samas kaasnevad nendega alati ka riskid. Pole just harvad olukorrad, kus tarnija ei suuda finantsraskuste või tarneahela häirete tõttu tellimust täita, misjärel võivad ettevõtted oma rahast ilma jääda. Balti riikides tegutsev krediidikindlustusmaakler Credeo pakub koostöös Allianz Trade’iga, üleilmse juhtivettevõttega krediidikindlustuse valdkonnas, ettemaksete kindlustamise teenust, mis pakub lisakaitset just selliste olukordade puhul.