Mait Kraun • 19. jaanuar 2019 kell 5:11

Goldman: USA ja Euroopa kasumikasv tuleb nigel

Goldman Sachs ei näe, et maailma suuremate riikide majandused tänavu langema hakkaks, aga kasumikasv võib väikeseks kujuneda nii Ameerika Ühendriikides kui ka Euroopas, vahendab CNBC.

Kasumikasv saab tänavu olema läänemaailmas tõenäoliselt aeglasem.  Foto: Panthermedia

"Meie arvates pole me suuremaid majandusi vaadates teel majandussurutise poole," ütles Goldmani globaalsete aktsiate peastrateeg Peter Oppenheimer Frankfurdis toimuval konverentsil.

"Eelmise aasta lõpus vähenesid ootused USA kohta järsult. Rahapoliitika on muutunud karmimaks, finantsolukord raskemaks. Me ei näe majanduslangust, aga näeme küllaltki järsku aeglustumist," ütles ta ja lisas, et turud on aktsiahindadesse arvestanud tunduvalt karmima tuleviku, kui investeerimispank prognoosib.

Investorite pessimism on kasvanud

Oppenheimeri kommentaarid tulevad ajal, mil turuosalised on USAs muutunud tunduvalt pessimistlikumaks. Ei olda kindlad, kuhu suunas turud liiguvad, sest Föderaalreserv tõstab intressimäärasid ning geopoliitilisi pingeid on palju, eriti Hiina ja Ühendriikide vahel.

Investeerimisfirma Natixis viis detsembris USA 500 institutsionaalse investori seas läbi küsitluse, millest selgus, et enamuse arvates saab pulliturg 2019. aastal läbi. 41 protsenti vastanutest nentis, et on USA aktsiapositsioonide osakaalu vähendamas.

Globaalse majanduse suuna prognoosimine on keerukas, sest maailmas on mitu probleemi – olgu selleks Hiina majanduse aeglustumine, Brexit või Euroopa poliitiline ebakindlus.

Rahvusvaheline Valuutafond prognoosis eelmise aasta oktoobris, et maailmamajandus kasvab 2019. aastal 3,7 protsenti. Varasemat prognoosi kärbiti 0,2 protsendipunkti võrra. Valuutafond tõi ühe põhjusena välja kaubanduspinged.

Fookuses on Föderaalreserv

Samal ajal on finantsturgude olukord USAs muutumas raskemaks ning see tekitab turgudele muret. Muidugi tekitab ebakindlust ka Donald Trump, kes on palunud Föderaalreservil intresside tõstmise lõpetada.

Detsembri lõpus tõstis Föderaalreserv baasintressimäärasid 0,25 protsendipunkti võrra, vahemikku 2,25–2,5 protsenti. Nüüd prognoosivad rahapoliitikud, et intresse tõstetakse tänavu kahel korral. Varasemalt plaaniti intresse tõsta tänavu kolm korda.

Goldman Sachsi Euroopa uuringute juht ja ökonomist Jari Stehn ütles, et ka nemad ootavad kahte intressitõusu, aga seda võidakse majanduskasvu aeglustumisel vähendada.

"Võime seda prognoosi alandada, sest USA kasvukeskkond on kehvemaks muutunud ning finantsolukord on raskem. Globaalne olukord on samuti tänavu halvem kui 2018. aastal," lisas Stehn.

"Föderaalreserv on andnud signaali, et võib intressimäärade tõstmise lühemas perspektiivis pausile panna. Nad reageerisid finantsolukorra halvenemisele, mida nägime eelmise aasta lõpus. Lisaks sellele on mitu inflatsiooninäitajat olnud pehmemad – ka see on üks põhjustest, miks keskpank kaalub rahulikumat lähenemist," nentis Stehn.

"Samas me ei usu, et intresside tõusutsükkel on läbi. Turud on veidi üle reageerinud, sest nüüd arvatakse, et intresse võidakse vähendama hakata."

Börsifirmade tulemused suure kaaluga

Tõsi, tänavu on turud võimsalt taastunud ja aasta algus on kujunenud viimase 13 aasta parimaks. Börsifirmade kasumikasv saab olema aga võtmetähtsusega, sest see peegeldab ettevõtlussektori tervist ajal, mil majanduses pole asjad kõige paremini.

Oppenheimer ütles, et börsifirmade kasumid võivad olla oodatust kehvemad.

"Me arvame, et praegu on prognoosid selleks aastaks liiga kõrged, seda iga regiooni puhul," nentis Oppenheimer. "Meie arvame, et kasumikasv saab tänavu USAs olema 6 protsenti. Eelmisel aastal oli kasv 23 protsenti – tõsi, suuresti oli see tingitud maksukärbetest. Samas ei lähe väga palju vaja, et kasv oleks 6 protsendist veel väikesem."

"Seega meie arvates saab nii USA kui ka Euroopa börsifirmade kasumikasv olema väike. Euroopas ootame kasumite 4protsendilist suurenemist, aga see on vähemalt positiivne number," seletas ta.

Hetkel kuum