Äripäev • 21. veebruar 2019 kell 4:00

Peaministri soosik tekitab arvamusliidrites vaidlusi

Äripäeva tehtud arvamusliidrite küsitlus näitas, et toetus kahe suurema erakonna peaministrikandidaatidele jaguneb üsna võrdselt ja selget soosikut välja tuua ei ole võimalik. Ehk toob suuremat selgust täna Äripäeva raadio eetrisse jõudev Kaja Kallase ja Jüri Ratase debatt.

Arvamusliidrid eelistavad uue peaministrina võrdselt Kaja Kallast või Jüri Ratast.  Foto: Liis Treimann

Äripäev uuris arvamusliidritelt, kellest võiks saada järgmine Eesti peaminister ning mis peaks olema esimene asi, millele uus valitsus võiks keskenduda. Valdavalt pakuti uueks peaministriks kas Jüri Ratast või Kaja Kallast, kuid näiteks ajalehtede liidu tegevjuht Mart Raudsaar leidis, et oleks väga hea, kui saaks mingil viisil sünteesida rahvamehest Jüri Ratast ja innovaatorist Kaja Kallast. „Võib-olla see võimalus koalitsiooniläbirääkimistes tegelikult ka tekib, ehkki meil ei ole asepeaministri ametiposti,“ mõtiskles Raudsaar.

Kui jätta kõrvale erakondade liikmed, kes mõistetavalt eelistavad oma erakonna peaministrikandidaati, kipub valdav osa Äripäeva küsimustele vastanud ettevõtjaid eelistama järgmise valitsuse eesotsas Kaja Kallast. „Eelistaks Kaja Kallast. Esimene ülesanne – lõpetada maksukaos ja alandada aktsiise,“ leidis ehitusettevõtja Aivar Tuulberg. Sarnasel seisukohal on ka näiteks Robotex Internationali juht Sander Gansen ja investor Kristi Saare.

Täna kell 13 on Äripäeva raadio „Kuuma tooli“ erisaates kohal nii Jüri Ratas kui ka Kaja Kallas. Saatejuhid Igor Rõtov ja Eliisa Matsalu küsivad kahe erakonna esimeestelt teravaid küsimusi nende majandusprogrammide ja ka viimastel nädalatel päevavalgele tulnud uudiste kohta.

Teoloog ning kiriku- ja kultuuriloolane Toomas Paul seevastu leiab, et peaministriks võiks saada Jüri Ratas, sest riigi arengule on hea, kui liiga sageli juhti ei vahetata. „Las mõned asjad saavad rahulikult korda aetud.“ Ratast toetab ka mahepõllumajandusettevõtte Saidafarmi juht ja omanik Juhan Särgava, kelle hinnangul on see maarahva valik. „Keskerakond tõi tagasi varasemast soojema suhtumise ja usu põllumajandusse, ka mahepõllumajandusse,“ leidis Särgava.

Soolotamine käiks üle jõu

Ametiühingute keskliidu esimees Peep Peterson paneb oma sõnul rõhu koostöövõimele, sest ühiselt püstitatud eesmärgid käivad sooloesinejale raudselt üle jõu. "Ametiühingute keskliit on pakkunud koostööd kõigile erakondadele ja saavutanud ühiste kavatsuste osas kokkulepped Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatidega. Läbirääkimised on käimas ka Eesti 200ga. Loomulikult on koostöö vastastikune ja meie huvi on näha oma partnereid valitsusvastutust jagamas ka tulevikus," ütles Peterson.

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ja Reformierakonna esimees Kaja Kallas debateerivad täna Äripäeva raadiosaates "Kuum tool" kell 13.  Foto: Liis Treimann

Turu-uuringute ASi uuringujuht Juhan Kivirähk nendib samuti, et kuigi tema isiklik hääl valimistel ei lähe Keskerakonnale, on järgmisesse riigikokku kandideerivate erakondade esimeestest ja -naistest kõige paremad eeldused peaministri töö tegemiseks Jüri Ratasel. Põhjalikumalt saab Kivirähki hinnangut lugeda tänase Äripäeva arvamusküljelt.

Seevastu näitekirjaniku ja filmimehe Mart Kivastiku hinnangul ei peaks peaministriks saama keegi endistest. „Endisteks pean ma nii Jüri Ratast kui ka Kaja Kallast, nad on vana süsteemi kohendajad. Kumbki neist ei too Eestile kaasa olulisi muutusi. Aga neid on väga vaja,“ arvas Kivastik. Ta ise valiks hea meelega Indrek Neivelti, kuid seekord ei ole see kahjuks võimalik. „Loodan väga, et järgmiste valimiste ajal on tema kord.“

Vastandamine võiks lõppeda

Olerexi suuromanik Antti Moppel leidis, et peaministri persoonist tähtsam on see, milliseid põhimõtteid ta esindab ja kellele oma otsustes tugineb. Õige maksupoliitika eeldusena peab Moppeli hinnangul järgmine peaminister aru saama sellest, kust tekib raha. „Uus valitsus peab alustama valimiskampaaniaga ülesköetud vastandamise lõpetamisest. Seejärel, kevadise majandusprognoosi avaldamise järel, tuleb kohe keskenduda 2020 eelarvele, et jõuda õigeks ajaks valmis vajalike maksumuudatustega,“ arvas Moppel, kelle sõnul head ajad ei kesta igavesti ning aeg on riigieelarve uuesti tasakaalu viia.

Sarnasel seisukohal on ka transiidiettevõtja Oleg Ossinovski, kes leiab, et peaministri isik ei ole väga oluline. Oluline on paranda kahju, mida istuv valitsus on Eestis ettevõtlusele teinud, ja koostada plaan, kuidas tõmmata riik ettevõtlusest välja.

Hetkel kuum