Kristel Härma • 13 aprill 2019
Uudised
Ainult tellijale

Kinnisvarakuningas alustas laenuäriga

Eesti kinnisvaraturul suuri tegusid teinud Paul Oberschneider alustas Suurbritannias kinnisvara laenuäriga, millega on lubanud tulla ka Eestisse.

Kinnisvarafirma Ober-Hausi asutaja Paul Oberschneider aitab nüüd Suurbritannias kinnisvaraarendusi rahastada, et need ei jääks näiteks pankadest laenu saamise taha toppama.  Foto: Andras Kralla

Hilltop Credit Partners alustas väikeste ja keskmiste elukinnisvara arendajate laenupartnerina Suurbritannias, mis kannatab ettevõtte hinnangul kroonilise elamupindade puuduse käes. Ettevõtte eesmärk on kasutada aasta jooksul 125 miljonit naela, et pakkuda väikestele ja keskmistele arendajatele atraktiivseid rahastamislahendusi.

Hilltop Credit Partners rahastab arendajaid, kellel on ette näidata varasemad edukad projektid, kuid kes vajavad paremat ligipääsu kapitalile, et kasvatada oma äri ja tuua turule taskukohasemaid kodusid, mida Suurbritannia ettevõtte sõnul hädasti vajab.

Hilltop Credit Partnersi partner on kinnisvarainvesteeringute firma Round Hill Capital. Koos nendega pakub ettevõte kliendi vajadustest lähtuvat lahendust rahastamiseks, mis katab kuni 90% projekti maksumusest. Laenusummad ulatuvad 3 miljonist naelast 20 miljoni naelani. Lähiajal on plaanis välja laenata üle 40 miljoni naela.

Äripäev kirjutas ka eelmise aasta maikuus, et Oberschneider alustas investeerimisfirmaga. Ettevõtte nimi oli Hauser-Oberschneider, kuid nüüd on seesama äri käima lükatud uue nime alt Hilltop Credit Partners.

Oberschneider rääkis Äripäevale antud intervjuus detsembris, et ta näeb juba kriisi märke, mis on tema hinnangul märk heast ajast sisenemaks turule kinnisvara sildfinantseeringuga (lühiajaline rahastamine enne laenu saamist – toim). "Alati võib tulla lagedale mõne vabandusega, miks praegu ei ole õige aeg. Enamik inimesi mõtlebki nii," ütles Oberschneider ja lisas, et tema mõtleb vastupidiselt, kuidas saaksid asjad õnnestuda. Et enda mõtteid ratsionaalsemaks muuta, on tal meeskonnas teisiti mõtlevaid inimesi.

Ehkki ta näeb ette majanduslangust, peab ta seda turule sisenemiseks just heaks ajaks. "Ma parem laenan raha välja languses kui siis, kui kõik avavad šampusepudeleid. See on vale ajastus."

"Ma vaatan hea meelega, kuidas SKPd vähenevad," ütles ta ja selgitas, et tunneb end paremini, kui annab laenu väiksemale summale, kui on see, mida on vara lõpuks väärt.

Paul Oberschneider

Ameerika ärimees, ingelinvestor, kõneleja ja kinnisvaraarendaja.

1980. aastatel tegutses maaklerina New Yorgi börsil ja Lehman Brothersis.

1992. aastal jõudis Eestisse. Oberschneider on öelnud, et taskus oli tal siis 400 dollarit. Järgnenud pooleteise aastakümne jooksul kasvas tema äride maht 200 miljoni dollarini.

1994. aastal asutas ta Eestis Ober-Haus Kinnisvara, mis kasvas kiiresti Kesk-Euroopa suurimaks kinnisvaraettevõtteks.

2007. aasta juunis müüs Oberschneider Ober-Hausi Soome kinnisvarafirmale Realia Grupp, kes lootis seda kasutada hüppelauaks Venemaale.

Enne kinnisvarakrahhi õnnestus tal mitmest suurest maatükist loobuda või siis neile korralikud rentnikud leida. Näiteks Eesti turule sisenenud Bauhaus pani esimese kaupluse püsti Lasnamäe kanali äärde Oberschneideri arendatavale maatükile.

2017. aasta alguses avaldas Oberschneider oma teekonnast ja ärimaailmas õpitust raamatu “Miks müüa takosid Aafrikas? 16 universaalset äristrateegiat” ka eesti keeles, sest peab Eestit oma edu alguspunktiks.

Turul suur lünk

Samuti näeb Oberschneider turul nõudluses suurt tühimikku, mille on jätnud sinna pangad. "Pangad on väga ettevaatlikud ja kardavad arendajatele suure riskiga projektide tõttu raha anda." Ta märkis, et pangad tahavad riskantsetesse projektidesse siseneda hiljem, kui on kindel, et see toimib. Sellest tekibki vajadus sildfinantseeringu järele.

Oberschneideri sõnul nägid nad seda ette ja rääkisid kaks aastat tagasi sellest siinsete pankadega, kuid teda ei usutud. "Kõik ütlesid, et me ei vaja sellist asja, meil on palju likviidsust. Ma ütlesin, et te veel näete, et ei ole."

Oberschneideri hinnangul on tegelik probleem see, et ei vaadata ette, mis hakkab toimuma. "Minu hinnangul ei ole pankurid üldiselt väga head äriinimesed. Nad oskavad hinnata kohest riski, aga kui küsid neilt, mis juhtub aasta-pooleteise pärast, oleks nagu jänes autotulede ees. "Kaks aastat tagasi ütlesid nad, et turg ei vaja seda toodet, tegelikult praegu vajab."

Ta selgitas, et nad hakkavad pakkuma rahastust 90% ulatuses projekti maksumusest. Ta märkis, et nad võtavad kasumist oma osa, sest kasumi teenimise hetkeks on nad projekti maksnud nii palju omakapitali. Tänu nii-öelda osaluse ostmisele toimib investeering võlana, millega panditakse neile varad.

Riskide eest peaks neid aga enim kaitsma kinnisvara valdkonna teadmised ja kogemused, mida ei ole alternatiivsete finantseeringute pakkujatel. Ta lisas, et pankade jäetud tühimik on hiiglaslik ning alternatiivsed finantseerijad ei suuda seda nagunii ka rahaliselt katta.

Hetkel kuum