Äripäev • 31. mai 2019 kell 12:26

Alexela ostab poole Õhtulehest

Õhtulehe omanikeringi sisenevad vennad Hääled  Foto: Raul Mee

Marti ja Heiti Hääle energiakontsern Alexela kavatseb siseneda meediaärisse ning ostab poole Õhtulehte kirjastavast ettevõttest, saades sellega Ekspress Grupi partneriks.

Vastavalt konkurentsiametile esitatud taotlusele on Alexela omandamas 50%-list osalust ASis Õhtuleht Kirjastus ja siseneb nimetatud tehinguga Eesti meediamaastikule, teatas Alexela. Kontserni juhatuse esimehe Andreas Laane sõnul leiab Alexela, et eraisikutele energiatoodete pakkumise kogemus on hea eeldus ka meediaäris läbi lüüa, kuid ettevõtte sammul on ka suurem tagamõte.

50% Õhtuleht Kirjastus ASi aktsiatest kuulub ASile Giga, 50% Ekspress Grupile. Õhtulehe Kirjastuse välja antav päevaleht Õhtuleht konkureerib võidu Postimehega kõige suurema tiraažiga päevalehe tiitlile.

"Meie soov on tagada Eestis sõltumatu ajakirjanduse püsimajäämine. Alexela on tulevikku vaatav innovaatiline ettevõte, kes kannab endas tugevat sotsiaalse vastutuse tunnet ja soovi muuta Eesti elu paremaks,“ ütles Laane.

Laane kinnitas, et Õhtuleht on atraktiivne ettevõte. "Ettevõte on ajalooliselt heade tulemustega, lisaks jaekliendile suunatud ettevõtte äriideoloogiast saame hästi aru," lisas ta.

Äripartner on nõus

Tulevane äripartner ehk Ekspress Grupi osanik Hans H. Luik ütles Äripäevale, et tema jaoks väljendab energiafirma meediaturule sisenemine toetust ajakirjandusvabadusele. "See näitab, et üldiselt on ühiskonnas valmidus vaba ajakirjandust üleval pidada, kui ühel või teisel põhjusel ärimudel jalge alt ära vajub. Meil on olnud väga häid aegasid, aga on ka kehvemaid," lisas ta.

Luik ütles, et tema arvates pole ühiskonnas harv mure ajakirjanduse tuleviku pärast. Tema sõnul on Ameerika Ühendriikide presidendi Donald Trumpi valitsemine näidanud, kuidas populistid tahavad teha jalamatte ühiskondlikest institutsioonidest, sõltumata kohtust, uurimisasutustest ja ka ajakirjandusest. "See on julgustav, kui Eestis levib arusaam, et ajakirjanikud on üldiselt heal tasemel ja sõltumatud," teatas Luik.

Alexela investeering näitab Luige hinnangul ka seda, et Alexela on teinud mõistlikke otsuseid ja valmis võimalusel kasumit jaotama.

ASi Õhtuleht Kirjatus aktsiate müüja AS Giga juhatuse liikme Janek Veeberi hinnangul on aeg küps oma osalus Õhtulehes ära müüa. Tema sõnul oli tegemist õnnestunud investeeringuga.

Poolte kokkuleppel osapooled tehingu hinda ei avalikusta.

Õhtuleht jäi möödunud aastal kahjumisse

Värskelt avaldatud majandusaasta aruandes seisab, et Õhtulehe jaoks oli aasta täis muutusi. "Lisaks SL Õhtulehe äritegevusele läks alates kevadest kuni aasta lõpuni suur aur ettevõtte ühendamisele Ajakirjade Kirjastusega. Kuivõrd ettevõtte käive kasvas tänu ühinemisele, olime sunnitud kasumlikkuses järele andma," seisab värskelt avalikustatud majandusaasta aruandes.

Kasumlikkuses järele andmine tähendab üle mitme aasta kahjumisse jäämist: kirjastus teenis 11,7 miljoni eurose käibe pealt 180 000 eurot puhaskahjumit. Käive aga kasvas 30%.

"Aasta teises pooles tabas kogu turgu järsk ja ootamatu paberi hinna tõus. Ajalehepaberi hind kasvas ligi 50% - selle hinnanguline mõju oli teisel poolaastal kokku 120 000 eurot. Teiseks, Ajakirjade Kirjastusega ühinemisega seotud ühekordsed kulud summas 177 000 eurot ning kolmandaks, kui olime Ajakirjade Kirjastusega ühinenud, nägime, et sealne raamatute ladu vajas täiendavaid allahindlusi summas 342 000 eurot," seisab aruandes.

Alexela on Eesti kapitalil põhinev valdusfirma, mis tegutseb kolmes valdkonnas: energeetika, metallitööstus ja põlevkivikeemia.

AS Õhtuleht Kirjastus on meediaorganisatsioon, kelle üheks põhitegevuseks on suurima lugejaskonnaga ajalehe Õhtuleht kirjastamine. Ettevõtte tooteportfellis on ajalehed, ajakirjad, veebiportaalid ja ristsõnad.

Kuidas sai Giga Õhtulehe osanikuks

Kuni 2013. aastani kuulus Õhtuleht võrdsetes osades Eesti Meediale ja Ekspress Grupile.

Ekspress ostis siis Eesti Meedia osaluse välja, kuid müüs selle konkurentsiameti ostukeelu vältimiseks edasi legendaarse Tartu soojaärimehe Tiit Veeberi pojale Janek Veeberile, kes päris oma isa soojatootmis­äri ehk ASi Giga.

ASile Giga kuulub muu hulgas 40 protsendi suurune osalus tartlasi soojaga varustavas Fortum Tartus.

Hetkel kuum