Kristjan Pruul • 3. juuni 2019 kell 16:00

Soomlased teevad kokkuhoiupoliitikale lõpu

Eesti põhjanaabrite Keskerakonna juht Juha Sipilä (vasakul) võtab Soome uues valitsuses noorema venna rolli, Sipilä valitsuse maha võtnud sotsiaalreform jäetakse uues valitsuses kõrvale.  Foto: AFP/Scanpix

Eestis alkoholiaktsiisi langetamisele suuna võtnud valitsus võib kergemalt ohata – vähemalt põhjapiirilt vastulangetusi oodata ei ole, sest Soome uus valitsus on otsustanud aktsiise hoopis tõsta, et rahastada ambitsioonikaid reforme tervishoius ja hariduses.

Uus valitsus teeb lõpu kaheksa aastat kestnud kokkuhoiupoliitikale ning kasvatab riigisektori kulutusi 1,2 miljardi euro võrra aastas. Kulude katmiseks kavatsetakse nelja aasta jooksul tõsta makse 700 miljoni euro ulatuses, teiste seas kerkivad Eestis põhjasuunalist piirikaubandust üleval hoidvad alkoholi ja tubakatoodete maksud.

Pensionite, hariduse ja tervishoiukulutuste tõus

Praegu saab Helsingist Turu linna 1 tunni ja 40 minutiga. Uus valitsus kavatseb selle asemele ehitada kiirraudtee, mis lühendaks reisi kestuse 1 tunnile.  Foto: YLE/Scanpix

Päris kõike lubatut valijatele anda ei suuda ka uus valitsus. Lubatud 100eurose pensionitõusu asemel on võimalik nelja aastaga kergitada madalamaid pensione 50 euro võrra, vahendab YLE.

183 miljoni euroni ulatuva pensionitõusu kõrval pannakse üle veerand miljardi euro lisaks haridussüsteemi ennekõike kohalike omavalitsuste kutsekoolide rahastamiseks.

Tervishoiusüsteemi soovitakse 1000 uue arsti palkamisega kindlamaks muuta. Süsteem ise vajaks 1600–2600 lisaarsti, kirjutas Helsingin Sanomat, aga peaminister Antti Rinne lubas puudujääva osa katta digitaliseerimise ja parema töökorralduse abil.

Plaanis on ka suured infrastruktuuriprojektid. Põhja-Soomes plaanitakse uut raudteed, mis oleks esimene viimase saja aasta jooksul. 300 miljonit eurot lisatakse maanteede korrashoiuks ning plaanis on ka kiirraudteega ühendada Helsingi ja Turu linnad.

Maksutõusud

Soome valitsus end Eesti kavast õlleaktsiisi langetada heidutada ei lase.  Foto: Andras Kralla

Kulutuste katmiseks on plaanis nii maksutõusud kui ka riigivara müük. 250 miljonit eurot on kavas juurde koguda fossiilsetelt kütustelt, tõstes aktsiisi bensiini ja diislikütuse liitrilt 5 sendi võrra. 50 miljoni euro suurune maksutõus ootab alkoholi ning sigaretipaki hind tõuseb 8 eurolt 9,8 eurole.

Soomes on Euroopa kõrgeim alkoholiaktsiis. Õlleaktsiis ületab Eesti oma kahekordselt, ulatudes 1,67 euroni liitrilt.

Kuivõrd aktsiisid, eriti alkoholiaktsiis, on iseenesest regressiivsemad, ehk mõjutavad väiksema sissetulekuga inimeste rahakotti rohkem, siis selle tasakaalustamiseks ootab neid tulumaksulangetus, mille mõju riigieelarvele on 200 miljoni euro ringis. Kapitalimaksude ja riigivara müügis ei ole koalitsioon veel kokkuleppele jõudnud.

Ministriportfellide jaotus

Soome uues valitsuses on 19 ministrit. Valimised võitnud sotsiaaldemokraadid saavad enda kätte peaministri, euroministri, regionaalministri, väliskaubandusministri, sotsiaalministri, transpordiministri ja tööministri kohad.

Valimised kaotanud ja uues valitsuses noorema venna rolli jäänud keskpartei saab endale rahandusministri, majandusministri, kultuuri- ja teadusministri, kaitseministri ning põllu- ja metsamajandusministri portfellid.

Sise-, välis- ja keskkonnaministri kohad lähevad rohelistele ning vasakpoolsed saavad endale haridus- ja tervishoiuministri kohad. Rootsi rahvapartei käes on justiits- ja võrdõiguslikuse ministeeriumi juhtide kohad.

Hetkel kuum