Äripäev • 10 juuni 2019

Kuhjunud kahjumiga võitlev Estonian Cell lükkab teenitud miljonid tööle

Estonian Celli juhatuse liige Siiri Lahe nimetab eelmise aasta müügitulemust suurepäraseks.  Foto: Andras Kralla

Haavapuitmassitootja Estonian Cell investeerib kogu 2018. aasta kasumi 20 miljoni euro suurusesse investeeringuteprogrammi, teatas ettevõte.

Kui varem teenis Lääne-Virumaal Kundas tegutsev Estonian Cell nii palju kahjumit, et see kuhjus 2014. aasta lõpuks rohkem kui 22 miljoni euroni, siis pärast seda hakkas ettevõte stabiilselt kasumit teenima. Lausa nii hästi, et 2017. aasta puhaskasum kasvas 10,9 miljoni euroni ning eelmisel aastal juba 15 miljonini, selgub Äripäeva Infopanka laekunud värskest majandusaasta aruandest. Nüüd teenitud 15 miljonit eurot investeerib ettevõte täielikult tootmismahu ja efektiivsuse kasvatamisse.

2018. aastal alustatud kahe aasta pikkuse investeeringuprogrammi tulemusena kasvab ettevõtte tootmismaht 185 000 tonnini aastas ja väheneb mõju keskkonnale.

Estonian Celli juhatuse liikme Lauri Raidi sõnul käivitatakse investeeringuid samm-sammult ja need jagunevad kahte etappi.

"Esimese etapi, mille peamine fookus oli suunatud keskkonnahoiule ja ressursside säästmisele, oleme juba käivitanud. Teise etapi seadmete käivitamine toimub suvekuudel ja selle tulemusel väheneb keskkonnamõju tänu ressursside efektiivsemale kasutamisele. Samuti kasvavad Estonian Celli aastased tootmismahud 185 000 tonnini 2019. aasta teiseks pooleks," rääkis Raid.

Kõrgem hind viis suurema müügituluni

2018. aastal tootis Estonian Cell 164 956 tonni haava puitmassi ning ettevõte eksportis kogu toodangu. Mullu püstitas ettevõte ka uue käiberekordi: firma müügitulu kasvas 90,5 miljoni euroni võrreldes 80,7 miljonit euroga 2017. aastal.

Estonian Celli juhatuse liige Siiri Lahe hindas müügitulemust suurepäraseks, mis tuli peamiselt tänu erakordsetele arengutele turul. Müügikäive kasvas tänu müügihindade kasvu ja suurema lisandväärtusega toodete kombinatsioonile.

Lahe sõnul on ettevõte 12 tegutsemisaasta jooksul investeerinud 42 miljonit eurot lisaks 153 miljoni eurosele alginvesteeringule.

Lahe kinnitusel on valitsuse otsus alandada elektri- ja gaasiaktsiisi energiaintensiivsetele ettevõtetele toetanud Estonian Celli konkurentsivõimelisust eksporditurgudel. "See annab meile lootust positiivse tulemiga lõpetada ka madalama müügihinna tingimustes," sõnas Lahe, viidates väga muutlikule puitmassi maailmaturu hinnale.

Kundas asuv Estonian Celli haavapuitmassitehas alustas tootmist 2006. aastal. Ettevõte nimetab seda viimase aastakümne üheks suurimaks Eestisse tehtud välisinvesteeringuks kogumaksumuses 195 miljonit eurot. Estonian Cellis töötab 89 inimest, kuid ettevõte toob välja, et väärtusahelas antakse tööd enam kui viiesajale inimesele.

Estonian Celli ainuomanik on Austria paberitööstusettevõte Heinzel Holding GmbH.

Hetkel kuum