Heiki Kranichit ähvardab kolakas nõue

Riigikogu liige Heiki Kranich ütles, et tegeleb enam kui 275 000 eurose nõudega, mis talle seoses Uuemõisa Investi antud laenuga ja W-Trade pankrotistumisega kaela sadas.  Foto: Andras Kralla

Riigikogu liikme Heiki Kranichi pea kohal ripub ligi 275 000eurone nõue, sest tema käendusega laenu saanud ettevõte W-Trade läks pankrotti. Laenu andis kõige rikkamaks läänlaseks nimetatud kinnisvaraettevõtja Koit Uusi firma Uuemõisa Invest.

„Kuna tegemist on ühe kurva lõpuga looga, ei taha ma rohkem kommenteerida,“ jäi Kranich napisõnaliseks. Ta kinnitas, et 2014. aastal käendas ta kahte laenu: 53 334 eurot ja 222 000 eurot, kui oli osanik TFA OÜs, hilisemate nimedega W-Trade ja Hazarra Naxibullah.

Juba aastaid tagasi muutus Eesti Loto juht Kranich kidakeelseks, kui Äripäev tema osalusega firma TFA OÜ vastu huvi tundis.

"Ei soovi kommenteerida," oli riigifirma juhi Kranichi napp vastus küsimustele, millega TFA OÜ tegeleb, kui hästi ta tunneb hiljem ettevõtte juhatuse liikmeks saanud endist skandaalset Hummeri-müüjat ning ärikeelu all olnud Jürgen Vesterit.

Uus ei tea, kellele laenas

Isegi laenuandja ehk ettevõtte Uuemõisa Investi omanik Koit Uus ei osanud öelda, millega toonane TFA OÜ tegeles. „Ma ei tea, võib-olla on see nimevahetusettevõte,“ ütles Uus, viidates sellele, et firma on aastate jooksul korduvalt nime muutnud.

Laenu andnud ettevõtte Uuemõisa Invest omanik Koit Uus ütles, et tema ei tea, millisele firmale laenu andis. Ta lisas, et tema firma ja Heiki Kranichi vahelised suhted on reguleeritud.  Foto: Andras Kralla

Uus kinnitas vaid, et Uuemõisa Investi ja Kranichi vahel on reguleeritud kliendisuhe. „Minul pole selle ettevõttega vahetuid kontakte. See firma pole minu huviorbiidis ega töölaual praegu,“ ütles ta.

Salapärased on ka TFA OÜ majandusaasta aruanded. Neis pole sõnagi juttu sellest, millega täpsemalt ettevõte tegeles, vaid üksnes ühe-kahelauselised lakooniliste kirjetega „tegu oli positiivsete muutuste aastaga“.

Ettevõtte viimane aruanne pärineb 2017. aastast. Selle järgi tegi firma 1,6 miljonit eurot käivet ja teenis veidi rohkem kui 71 000 eurot kasumit. Ettevõtte tegevusvaldkonnaks on märgitud elektriliste valgusseadmete tootmine.

Pankrot tuli eetilistel põhjustel

Paraku ei kujunenud käesolev aasta firma jaoks nii positiivseks ja äriregistri andmetel on ettevõte pankrotis alates septembrist. Ettevõtte juhatuse liikmeks on saanud Raul Pint, kes tegutseb probleemsete firmade likvideerijana ja on selles valdkonnas sisuliselt turuliider.

Jürgen Vester vastas Äripäeva esitatud küsimustele, et TFA OÜ tegeles kõrgtehnoloogiliste tänavavalgustite koostamise ja müügiga. Tema sõnul läks ettevõte pankrotti, sest omanike vahel olid väga erinevad arusaamad ärist, eetikast ja aususest.

Vester lisas, et ostis tervise tõttu likvideerimisteenuse, et firma läbi pankroti lõpetada. Sellest, mis saab edasi Kranichi käendatud laenust, ei osanud Vester öelda. „Ei oska kommenteerida,“ vastas ta.

Kranichile kuuluv ettevõte Triitium väljus TFA OÜ osanike ringist möödunud aasta kevadel, sügisel alustati selle firma likvideerimisega.

„Tegelen,“ vastas Kranich küsimusele, mida ta pankrotistunud ettevõttele antud laenu käendamisega ja sealt tekkinud nõudega peale hakkab. Samas ei soovinud ta täpsemalt rääkida, kuidas ta sellega tegeleb. „Ma ei taha rohkem kommenteerida,“ oli rahvasaadik tõrges.

Laenu andnud ettevõtja Uus ütles, et ta pole pankroti pärast teps mitte närviline. „See pole teab mis suur asi, business as usual (tavaline äri – toim),“ lisas Uus.

Samuti on Kranich käendanud Uuemõisa Investi 42 000 euro suurust laenu hulgikaubandusega tegelevale ettevõttele W-Energia, kus on samuti juhatuse liige Jürgen Vester. "See pole minuga seotud," ütles Kranich.

Kranich on ka isiklikult saanud Uuemõisa Investist 69 000 laenu, nagu selgub riigikogu liikme majandushuvide deklaratsioonist. Laenukohustus Swedbanki ees on 73 077 eurot. Möödunud aastal teenis Kranich tulu 92 233,86 eurot ja alates käesoleva aasta märtsist saab ta riigikogu liikme palka, mis on vähemalt 4009 eurot.

Kranichile kuulub kolm maatulundusmaad Otepää vallas ja korteriomand Haapsalu linnas.

Heiki Kranichi varalised kohustused

Swedbank: 73 077,00 eurot (laenuleping)

AS Uuemõisa Invest: 69 000,00 eurot (laenuleping)

AS Uuemõisa Invest: 53 334,00 eurot (käendusleping): W-Trade (pankrotis) laenu käendus

AS Uuemõisa Invest: 222 000,00 eurot (käendusleping): W-Trade (pankrotis) laenu käendus

AS Uuemõisa Invest: 42 000,00 eurot (käendusleping): käendus AS Uuemõisa Invest nõudele W-Energia vastu

Allikas: majandushuvide deklaratsioon

Hetkel kuum