• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Üllatav laekumine

  Omavalitsused üllatasid jaanuaris viimase aja suurima tulumaksu laekumisega. Seda, kas tegemist on ühekordse  üllatuse või jätkuva trendiga, on ekspertide sõnul vara öelda.

  Tänavu  jaanuaris laekus kohalikele omavalitsustele (KOVidele) 12,5% enam tulumaksu kui eelmisel aastal, kokku 70 miljonit eurot. See võib tähendada kiirenenud palgatõusu või suuremaid boonuseid 2013. aasta lõpul.
  "Seos töötasuga on kindlasti olemas," kommenteeris Ernst & Young Balticu partner Ranno Tingas. "Ilmselt järgmised kuud näitavad, kas see laekumine jääbki kõrgemale tasemele (kui palgakasv) või põhines see ühekordsetel preemiatel ja boonustel," märkis Tingas. Teoreetiliselt võib tema hinnangul mõju omada ka mõni suurem maksude määramine deklareerimata ümbrikupalkadelt.
  "Arvestada tuleks, et kohalikele omavalitsustele ei laeku tulumaks, mis on makstud pensionilt ja vara võõrandamiselt, ning kuna dividendid on maksuvabad, siis ei lähe ka need arvesse. Samuti pangahoiuste intressid ja muu maksuvaba tulu," loetles Tingas.
  Ka maksuekspert Lasse Lehis arvas, et rekordlaekumise taga olid avaliku sektori preemiad ja lisatasud. "Sest jaanuari laekumine tähendab, et tõus oli detsembris, aga erasektoril on kombeks palgad välja maksta järgmise kuu alguses. Kuigi ma ei tea, äkki jõulupreemiad makstakse enne jõulu välja. Erasektori "üllatuse" peaksime teada saama veebruaris," märkis Lehis.
  Vallajuhid tulemusest üllatunud
  Võru vallavanem Georg Ruuda ei oodanud sellist laekumise kasvu. "See on minu jaoks täiesti mõistatus. Ühtegi objektiivset asjaolu või reaalset nii äkilist palgatõusu siin piirkonnas  mina vähemalt küll ei ennustanud. On olemas inimesed, kellel pole elukoha registreeringut, aeg-ajalt on isikustamatut tulumaksu mingite valimitega ka jagatud, aga kas see tulumaksu rekordlaekumine on sellega seotud või ei ole, ei oska öelda," märkis Ruuda. Ta lisas, et üle-eestiline 12–13% laekumist on küllaltki ühtlane ja arusaamatu tema jaoks.
  Ruuda sõnul jäi nende vallas aastaga sadakond inimest vähemaks ja mõeldi pigem sellele, et kuidas see lahkumine kogusummat mõjutab. "Kuid vastu meie ootusi tuli hoopis selline suur tõus," märkis Ruuda.
  Seda, kas oodatust kiirem palgatõus või suurenenud boonused tulumaksulaekumist paisutasid, ei osanud Ruuda täpselt kommenteerida. "Jaanuar on tavalistest kuudest alati kõrgem olnud, riigiasutustes makstakse aasta lõpus palgafondides ikka mingeid jääke välja, kuid et see on 12-13% - sellist tõusu pole viimaste aastate jooksul küll olnud," rääkis Ruuda.
  Samas võib ta kinnitada, et palgad on ka Võrumaal tõusnud. "On ettevõtteid, kes on palka tõesti olulisel määral tõstnud, kuid jah, sellist tõusu küll ei oodanud," lisas vallajuht.
  Rahandusminister Jürgen Ligile küsimust esitades ei olnud ta veel täpsete numbritega tuttav. Hiljem vastas Äripäevale avalike suhete juht Rainer Laurits, kes märkis, et peamiselt mõjutas jaanuaris KOVidele üle kantud tulumaksu suurenemist detsembri eraldiste edasilükkumine, mis oli sel aastal tavapärasest suurem. Osaliselt seoses sotsiaalkindlustusameti hilinenud deklaratsiooniga ja osaliselt maksumäära kasvu tõttu 2012.aasta 11,4%-lt  11,57%-le 2013. aastal.
  "Jaanuari tavalisest suurem kasv ei tulenenud maksubaasi kasvust," märkis Laurits. Osaliselt mõjutas laekumise kasvu tema sõnul ka tulumaksu KOVi eraldise määra kasv, mis seoses kodualuse maa maamaksust vabastamise kompenseerimisega tõusis sel aastal 11,57%lt 11,6%le.
  Järgnevateks kuudes prognoosib Ruuda veidi malbemat tulumaksulaekumist. "Me oleme oma eelarves arvestanud 5% tulumaksulaekumise tõusuga, esimene kuu andis kindlustunnet juurde. Ma arvan, et üle 10% tulumaksulaekumise tõus ei pruugi tulla, pigem ikka sinna 7% kanti, nagu viimastel aastatel on olnud," arvas Ruuda.
  Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Uku Tampere sõnul pole täpsete eraldiste summade ülevaadet anda võimalik. Tampere tõi välja, et KOVidele tulumaksu eraldamisel võetakse arvesse palju asjaolusid. "Näiteks tasumisi, eelnevate perioodide võlgade tasumisi, osaliste tasumiste korral arvutatakse proportsioonid, deklaratsioonide parandamisel seotakse eelnevad tasumised lahti ja seotakse parandatud deklaratsiooniga. Keerukust lisab see, et KOVidele eraldatakse teatud protsent väljamaksetest, mitte tulumaksust, mistõttu peaks küsitud summade saamiseks vaatama kõikidelt deklaratsioonidelt ükshaaval väljamakseid, tuvastama ka tulumaksuvabad väljamaksed jne," lisas Tampere.
  KOMMENTAARID:
  Saue vallajuht Andres Laisk : Eks me isegi vaatame seda numbrit suhteliselt, kuidas nüüd öelda, analüütilise pilguga. Ega me sellest ennatlikke järeldusi tee ega arva, et kogu aasta tulu nüüd, 12% kõrgem on. Ma arvan, et siin on kombinatsioon mitmest erinevast asjast - aastalõpu boonused,  mitte ainult avaliku sektori palgatõus vaid samamoodi ka erasektori palgatõus.  Meie oleme enda tulumaksuprognoosidesse 8arvestanud sisse 5% tõusu, mis on rahandusministeeriumi palgatõusuprognoos olnud. Nüüd on küsimus, et kust see ülejäänud pool siis tuleb? Ega mul tõttöelda kolmandale komponendile head vastust pole. Ma arvan, et veebruari baasis sellist kasvu pole, siis asi tasakaalustub ja on ilmselt õige aeg ka järeldusi teha.
  Väiksematel omavalitsustel oli kasv ilmselt hüppeline. Meie vaatame seda numbrit reservatsiooniga.
  Kõige olulisem komponent on aastavahetuse palgatõus pluss preemiad, kui need kokku liita saame arvestatava tulumaksu komponendi.
  Mina näen, et kasv stabiliseerub 6-7% peale. Kuid ega mul pole ka 12% vastu midagi, kuid siis on palgatõus olnud suurem kui me oleme prognoosinud.
  Ühinenud Viljandi valla vallavanem Ene Saar: (05.11.2013 moodustus Paistu, Pärsti, Saarepeedi ja Viiratsi valdade ühinemisel Viljandi vald)
  Viljandi maakonna valdades väga hõisata pole ja hõisata, et nüüd hakkabki nii laekuma, no mina ei oleks nii optimistlik. Võib-olla asutustes olid aastalõpu tunnustused inimestele, me seda ju ei tea. Ei saa öelda, et "vau jaanuaris laekus nii palju"  ja nüüd hakkabki aasta keskmine selline tulema.
  Eelmisel  aastal me jõudsime sisuliselt 2008.aasta tasemele. Kuid on olnud ju inflatsioon, käibemaks on peale masu tõusnud 2%. See ei tähenda nüüd seda, et meil läheb hästi.
  Viljandi vallas ei saanud avaliku sektori palgatõus mängida mingit rolli, meie ühinesime möödunud aasta lõpus. Kuid üldse, siis mingit rolli võis mängida nelja valla ühinemisel vallajuhtide koondamistasu, kuid see ei tõsta maksu niivõrd.  Mingi mõju võis olla ka erasektoripalgatõusul.
  Autor: Kaisa Gabral, Kristi Malmberg
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum
Seotud lood

Mihkel Loorits: kas läheme taastuvenergiale üle või maksame miljard eurot aastas?
Tänane olukord elektriturul ei ole mitte taastuvenergiale ülemineku, vaid taastuvenergiale mitte ülemineku tulemus, kirjutab Kaamos Energy juht Mihkel Loorits.
Tänane olukord elektriturul ei ole mitte taastuvenergiale ülemineku, vaid taastuvenergiale mitte ülemineku tulemus, kirjutab Kaamos Energy juht Mihkel Loorits.
Tarneahela probleemide tõttu jääb tänavu tootmata ligi 8 miljonit autot
Globaalsed autotootjad võivad tänavu kaotada tarneahelatega seotud probleemide tõttu 210 miljardit dollarit käibest, mida on kaks korda rohkem kui aasta alguses prognoositi, teatas konsultatsioonifirma Alixpartners.
Globaalsed autotootjad võivad tänavu kaotada tarneahelatega seotud probleemide tõttu 210 miljardit dollarit käibest, mida on kaks korda rohkem kui aasta alguses prognoositi, teatas konsultatsioonifirma Alixpartners.
Enefit Green võib täna avaldada uudise börsile mineku kohta
Eesti Energia kontserni kuuluv taastuvaenergiaettevõte Enefit Green korraldab täna kell 11 pressikonverentsi, kus tahab jagada ettevõtte hetkeseisu ja arenguplaane.
Eesti Energia kontserni kuuluv taastuvaenergiaettevõte Enefit Green korraldab täna kell 11 pressikonverentsi, kus tahab jagada ettevõtte hetkeseisu ja arenguplaane.
Ruth Oltjer: börsilt raha küsida on minu jaoks liiga aeglane ja kohmakas
Tippjuht Ruth Oltjer kirjeldas Äriplaan 2022 konverentsil tagasivaatavalt, kuidas tema ettevõttele oli koroonakriisis prioriteediks Eesti riik. Ta ütles, et kriisi ajal oli tal riigiametitega suurepärane koostöökogemus, kuid mõned otsustamatud ametnikud on siiski tõrvatilgaks meepotis.
Tippjuht Ruth Oltjer kirjeldas Äriplaan 2022 konverentsil tagasivaatavalt, kuidas tema ettevõttele oli koroonakriisis prioriteediks Eesti riik. Ta ütles, et kriisi ajal oli tal riigiametitega suurepärane koostöökogemus, kuid mõned otsustamatud ametnikud on siiski tõrvatilgaks meepotis.