Tarvo Vaarmets • 6. detsember 2014 • 3 min
Jaga lugu:

Mentorportaaliga uuele tasemele

Väikeinvestor ja TTÜ majandusteaduskonna doktorant Tarvo Vaarmets.  Foto: Erakogu

Eestis võiks luua mentorportaali, kus üksteiselt õppides ja üksteist õpetades arendame oma teadmised ja oskused uuele tasemele, teeb ettepaneku väikeinvestor ja TTÜ majandusteaduskonna doktorant Tarvo Vaarmets.

Edukas Eesti koosneb rahuolevatest, tugevate teadmiste ja oskustega üksikisikutest. Oma tarkuse jagamiseks võiksime luua internetiportaali, kus igaüks võib olla nii mentoriks kui menteeks.

Mati oskab programmeerida ja Kati on aastaid tegelenud maratonijooksuga. Mati on endale eesmärgiks seadnud maratoni jooksmise, aga ei tea, kuidas selleni täpselt jõuda. Kati aga tunneb, et vajab edukamaks toimetulemiseks paremaid programmeerimisoskusi. Lahendus on silmaga nähtav – Mati ja Kati aitavad teineteist ja tõusevad seeläbi soovitud alal uuele kõrgusele. Nende kohtumispaigaks aga olekski mentorportaal.

Tegelikkuses on osalisi muidugi rohkem – Julia on Jüri mentor, Jüri omakorda mentoriks Dimitrile, kes aga juhendab Villut. Igaüks neist oskab ja teab midagi, mida edasi anda, samas soovivad nad mõnel muul alal ennast arendada. Olgu siis tegu karjääri või hobi edendamisega, edukusele aitavad kaasa mõlemad. Üksteiselt õppides ja üksteist õpetades arendame oma teadmised ja oskused uuele tasemele.

Erinevaid mentorprogramme on loodud varem ja luuakse edaspidigi. Tihti kasutatakse sellist õpetamise ja õppimise meetodit äri alustamisel, aga ka nt ülikoolides või töökohtades sisseelamiseks. Isiksuse kui sellise tasakaalustatut arengut suunab eriti idamaises kultuuriruumis samuti mentor, keda tihti ka guruks nimetatakse.

Mentorportaali idee on anda sellele ennast tõestanud meetodile tänapäevane kuju ja viia see massidesse. Meil igaühel võiks olla mentor, kes meid huvipakkuval alal nõustab, kelle poole saame oma küsimustega pöörduda. Üldisemale arengule aitaks kaasa ka nn elumentori ehk life coachi olemasolu, kes ei pruugigi olla seotud otseselt mõne kindla alaga.

Mentorportaalil on teadmiste ja oskuste vahetamisele lisaks veel positiivseid kaasnähte. Näiteks ühtekuuluvustunde suurendamine, sest üksteist aidates kasvame me paremini kokku. Samuti integratsioon, mis väljendub näiteks keeleõppe kaudu – eesti keelt kõnelejad aitaksid muukeelsetel inimestel eestikeelses ühiskonnas paremini toime tulla, õppides soovi korral ise nt vene keelt. Suuremad teadmised ja oskused tõstavad enesekindlust, muutes meid seeläbi endi ja ka teiste silmis väärtuslikumaks. See aga tähendab positiivsemat meeleolu, vähem stressi ja lõpuks ka vähem füüsilisi vaevusi.

Ning lõpuks ei peaks me ainult Eestiga piirduma, vaid saaksime sarnast mentorportaali mudelit rakendada ka mujal, üle maailma.

Artikkel ilmub Tallinna Kaubamaja, Danske Banki, Saku Õlletehase, Mootor Grupi, EMT ja Elioni ning Äripäeva arvamuskonkursi Edukas Eesti raames.

Jaga lugu:
Seotud lood
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt