Erkki Susi • 16. jaanuar 2016 kell 6:45

5 nippi, kuidas püstitada eesmärki

Invicta juhtimistreener Erkki Susi.  Foto: Veiko Tõkman

Edukamad oskavad tähele panna ka eesmärkide olulisi omadusi, mis aitavad neil paremini täituda, kirjutab Invicta juhtimistreener Erkki Susi.

Eesmärkide püstitamine on ühel või teisel viisil meile kõigile tuttav ja omane. Olgu eesmärgid era- või tööelulised, me mõtleme need läbi ja teeme sisulisi plaane, sageli alateadlikult, teadvustamata.

Heade eesmärkide seadmiseks peaks omama kõigepealt unistust ideaalist, mida soovime näha enda elus. Äris nimetame unistust visiooniks. Unistusest saab eesmärk, kui asume selle nimel järjepidevalt ja süstemaatiliselt tegutsema ning selle poole püüdlema.

Häid eesmärke iseloomustab 5 olulist omadust:

1. Eesmärk peab olema konkreetne

Konkreetne eesmärk on kõigile üheselt mõistetav ja kirjutatud selgelt, mida ja miks tahetakse. Et olla kindel, kas eesmärk on üheselt arusaadav, tasub endalt küsida: „Kui seda eesmärki loeb keegi kolmas, kes ei ole seotud antud ülesandega, siis kas ta saab samamoodi aru nagu mina?“ Kui vastus on „Jah“, võib liikuda edasi, kui „Ei“, mõtle uuesti.

2. Eesmärk peab olema mõõdetav

Kuidas teada, et eesmärk on saavutatud? Millal saab nii öelda? Millal oled poolel teel? Kuidas oma eesmärki mõõta? Lihtne reegel: kui ei leia mõõdikut oma eesmärgile, siis mõtle oma eesmärk uuesti läbi. Ilma mõõdikuta ei ole see suure tõenäosusega eesmärk, vaid lihtsalt tegevus.

3. Eesmärk peab olema kokku lepitud

Osapoolte vahel kokku lepitud eesmärk töötab. Kui midagi on kellelegi peale surutud, ei ole ühist arusaama ja kokkulepet ning suure tõenäosusega ei saa loodetavat tulemust. Inimesed peavad uskuma samu asju, siis õnnestub eesmärki saavutada.

4. Eesmärk peab olema realistlik

Realistlik eesmärk on selline, mis on saavutatav kindlate tegemiste ja pingutuste tulemusena. See ei tohi olla lihtsasti saavutatav ega saavutamatu. Kummalgi juhul ei motiveeri see pingutama. Kui ei ole motivatsiooni, ei sünni ka tulemust.

5. Eesmärgil peab olema tähtaeg

Et hinnata, kuidas me eesmärke täidame, peame teadma, mis ajaks ootame tulemusi. Eesmärke võib olla nii pikaajalisi unistusi, laiemalt toetavaid, kui ka lühiajalisi, mille saavutamisel oleme selgelt lähemal oma lõpptulemusele.

Et eesmärgid ei jääks vaid eesmärkideks, siis unistage julgelt edasi kogu protsessi käigus ja nautige edusamme. Olgu need nii väikesed kui tahes, viivad need unistustele lähemale.

Allikas: bestsales.ee

Hetkel kuum