Jüri Ross • 22. jaanuar 2016 kell 11:20

Vaata peeglisse. Ja ära varasta

Jüri Ross  Foto: Andes Haabu

Iga firmajuht peaks korra peeglisse vaatama ja küsima, kui aus ta ise on, leiab Büroomaailma tegevdirektor Jüri Ross.

Paljud ärimehed arutavad viimastel päevadel vihaselt, kas politseiameti peadirektori käitumine on iseloomulik riigitöötajatele ja mida kõike nad endale lubavad.

Aga nii mõnigi firmajuht peaks minema peegli ette ja küsima enda käest, kui aus ma ise olen, kui ma arutan näiteks kohvi ostmisel, kas kohvi ei saaks arvel asendada mõne kontoritarbe või koopiapaberi nimetusega.

Pakun siinjuures mõtteainet:

1. Kui kohvipakk maksab 5 eurot ja kontoris kulub kuus 10 pakki kohvi, siis sääst erisoodustusmaksu näol on ligikaudu 33 eurot kuus.

2. Kas see raha on seda väärt, et ma hakkan riskima oma ausa nimega ja firma mainega?

3. Kui soovite lõpetada töösuhte sekretäri või kellegagi, kes teie nõusolekul teeb teie firmas selliseid trikke, siis sel juhul olge eriti ettevaatlik: ta võib ju anda vihje maksuametile.

4. Teil ei ole ülevaadet, kui palju siiski kohvi kulub firmas, sest kui keegi pahatahtlik võtab kohvipaki koju kaasa, siis ei saa teie raamatupidamine seda puudujääki kajastada.

5. Kui ma õpetan oma kolleegile, kuidas petta riiki, järsku tuleb siis tema omakorda ideele, kuidas petta mind, ja seda ilma süümepiinadeta?

Kindlasti võib genereerida veel küsimusi, aga kas see kohviga trikitamine ei ole siiski lihtlabane varastamine riigi rahakotist?

Mis mind ajendas kirjutama seda kommentaari – eks ikka soov parandada meie ärikeskkonna moraali ja siiras soov, et riik saaks tänu ärimeeste aususele eraldada rohkem raha haridusele, meditsiinile ja muudele tähtsatele sotsiaalvaldkondadele.

Hetkel kuum