Peeter Koppel • 15. november 2016 kell 4:30

Dollari trumbid laual

Peeter Koppel  Foto: Erik Prozes

Uue USA presidendi puhul on tegemist faktiga, millega tuleb investeerimiskeskkonna defineerimisel arvestada, leiab SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

Võtame näiteks immigratsiooni. USA immigratsioonisüsteem on tegelikult range. Paraku domineerib olukord, kus legaalseid kanaleid kasutav kõrgemapalgaline tööjõud jääb süsteemi kinni, samas kui vähemate oskustega tööjõud siseneb illegaalselt. Oletame, et uus presidet paneb sellele punkti. Arvestades seda, et juba viimasel kahel aastal pole Ühendriikides sellist tööjõu ülejääki olnud, siis on palgainflatsioon reaalne stsenaarium. Viimane ajab aga intressimäärad üles ning see on dollari jaoks positiivne.

Veel üks oluline teema Trumpi puhul on protektsionism. Sellega kaasneks USA ettevõtete tootmise riigist lahkumine. Veelgi enam – arvestades, et USA turg on oluline, võib nii mõnelgi tekkida tahtmine sinna hoopis tootmine püsti panna. Näide 80ndatest aastatest analoogses olukorras Jaapani autotootjate kontekstis on täiesti olemas. Sellised arengud vähendaksid USA väliskaubanduse puudujääki. Väiksem puudujääk suurendaks kogunõudlust. Lisame siia mõjud pakkumispoolelt, mis tavaliselt protektsionismiga kaasnevad, saame olukorra, kus majanduse pöörded kasvavad… ja oleme tagasi selle juures, et Föderaalreservil võib tekkida vajadus intresse kergitada. Jällegi – dollari jaoks positiivne.

Miks aktsiad ära ei kukkunud?

Selleks on kaks peamist põhjust – eeltoodud punktid viitavad sellele, et maailmas on keegi, kes suudab arenenud maailmas inflatsiooniootusi kergitada. Teiseks olid väga paljud ostnud kaitset selle vastu, kui Trump peaks võitma, ning need positsioonid oli vaja likvideerida.

Lisaks on veel üks põhjus, miks võib Trump olla aktsiatele positiivne. Ettevõtete maksukoormuse vähendamine, fiskaalne stimuleerimine ning finantssektori regulatsioonile senisest pehmem lähenemine on aktsiatele positiivsed. Kõrgemad pikaajalised intressimäärad aitaks finantssektorit samuti. Suhtumise muutumine fossiilsetesse kütustesse on positiivne energiaettevõtetele (eriti kivisöele). Kaitsekulutuste kasv aga selle tegevusala ettevõtetele.

Jah, lühiajaliselt on optimism ehk liiale läinud, kuid hüüatused nagu „See on uus Lehman“ ning „Turud ei taastu sellest kunagi“ tunduvad evivat vaid emotsionaalseid põhjendusi.

Hetkel kuum