Sander Aasna • 24. aprill 2017 kell 4:45

Viime Eesti e-arvete Euroopasse

Sander Aasna  Foto: Erakogu

E-arved annavad tohutu ajalise ja rahalise võidu. Kas teeme ära, küsib Omniva infoäri juht Sander Aasna.

Eesti paistab Euroopas positiivselt silma sellega, et meil liigub väga vähe paberarveid: ettevõtjad on omal algatusel koolitanud kliente ja koostööpartnereid paberarvest loobuma. Võit ajas, rahas ja keskkonnasäästus on olnud hiiglaslik.

Kuna alustasime selle tegevusega juba enam kui kümmekond aastat tagasi, on Eesti e-arvete maailmas paradoksaalsel kombel nüüd Euroopast teises aspektis hoopis maha jäänud. Oleme takerdunud kümme-viisteist aastat tagasi kasutusele võetud PDF-arvete lõksu, samas kui Euroopa ja eriti meie lähiriigid kasutavad juba masinloetavaid e-arveid.

PDF-arvete käsitlemise suur miinus on ajamahukus. Ühe PDF-arve käsitlemine alates selle meiliga saabumisest kuni arhiveerimise ja vigade parandamiseni võtab keskmiselt 39 minutit, e-arve puhul vaid 9 minutit. Suure hulga arvete korral ulatub ajaline võit kümnetesse ja sadadesse töötundidesse.

Naabrid kasutavad

Just seepärast on naaberriikides e-arved juba aastaid üldlevinud. Osas riikides seetõttu, et riik on need enamal või vähemal määral kohustuslikuks tehtud. Taanis on e-arved kohustuslikud tosin aastat, Rootsis avalikule sektorile alates 2008. aasta juulist. Norra ettevõtjad peavad valitsusasutustele arved e-kujul saatma alates 2012. juulist ning kohalikele omavalitsustele 1. jaanuarist 2015.

Iga ettevõtja teab, et aeg on raha. E-arved ei pea olema mitte kohustus, vaid võimalus oma raamatupidamist olulisel määral efektiivistada.

Ka Soomes kasutab enamik ettevõtjaid  olenemata suurusest e-arveid. Soome eripära on aga see, et riik ei nõudnud ettevõtjatelt kohustuslikus korras e-arvetele üle minemist, vaid suured erafirmad hakkasid ise koostööpartneritelt e-arveid küsima.

Eestis on loodud kõik võimalused e-arvetele üleminekuks nii suurtele kui väikestele ettevõtetele. Vaja on vaid väikest tõuget, et pikemaajalises perspektiivis saadava olulise raha- ja ajavõidu nimel korraks PDF-arvete sisseharjunud mugavustsoonist välja astuda ja e-arvete iseenesest lihtne süsteem endale selgeks teha. Selleks tõukeks võikski saada suuremate ettevõtete algatus küsida oma koostööpartneritelt e-arveid. On ju suurtel ettevõtetel sellest kõige rohkem võita ja seepärast ka huvi kõige suurem – kuid võit on siinkohal siiski mõlemapoolne. Ja tulemuseks on pikemas perspektiivis ka kogu majanduse efektiivistamine.

Hetkel kuum