Märt Belkin • 5. november 2017 kell 7:15

Ära siis liiga palju muretse

Märt Belkin  Foto: Andres Haabu

Põhjalast on köhatusi tunda küll, aga krahh tuleb vaid siis, kui liigselt paanitseda, leiab ajakirjanik Märt Belkin.

Eesti Panga president Ardo Hansson kinnitas, et Põhjamaade kuumast kinnisvaraturust tuleva ohuga seotud risk pole aasta algusega võrreldes oluliselt kasvanud. Ühest küljest on laenukasv ikka suur ja kinnisvara hinnad tõusevad, ent samas on regulaatorid turgu maha jahutamas.

Häirekella löömises on Eesti Pank hea ning teda ka kuulatakse. Keskpank on võidelnud näiteks riigieelarve defitsiiti laskmise ning majandust liigselt kuumutavate ehitusinvesteeringute vastu. Valitsus pole hoiatusi küll kuulda võtnud, aga küllap teab iga majandusuudiste jälgija, et probleem on olemas ning see pole sugugi vaid opositsioonipoliitikute vihane vaht.

Klassikaline tujurikkuja

Kui kõik ülejäänud rõõmustasid ülinobeda majanduskasvu üle, tõttas keskpank hoiatama, et tegelikult on enam kui 4protsendiline tõus kaugelt üle pikaajalisest jõukohasest tasemest ning tulevik ei tule nii hea, kui on olevik. Eesti Pank on avalikus arutelus alati pigem tujurikkuja.

Keskpank peab õigusega Põhjala kinnisvaraturgu suurimaks ohuks meie finantsstabiilsusele. Siingi tegutsevad suured Rootsi pangad on ülisuured kodulaenu andjad ning kui nende koduturul midagi suurt juhtuma peaks, läheb meil siin Baltikumis laenu saamine õige raskeks.

Pole mingit põhjust arvata, et Rootsi poliitikud ja regulaatorid ohust aru ei saa. Hiljaaegu karmistati laenunõudeid ning võitlus mullistumise vastu käib. Vähemalt ajutiselt on Rootsis korterite hinnatõus peatunud. Kinnisvaraturul on tunda köhatusi ning oodata võib jahtumist. Aga kuumaks kiskunud turu jahutamine ongi eesmärk.

Laenuandjad kiidavad

SEB grupi ökonomist Daniel Bergvall rääkis nädala eest Äripäevale, et pisike hinnalangus oleks tervislik ning seda oleks ka kerge hallata, kusjuures majandusele laiemalt jääks mõju üsna tagasihoidlikuks. Ka Swedbanki ja SEB tippjuhid leiavad, et turul toimuv on tervenemise märk. Mõõdukat langust praegu on vaja selleks, et ei tuleks järsku kukkumist tulevikus.

Risk on muidugi olemas ning ettevaatuseks on põhjust. Väga suurel määral sealsest turust sõltuvatel eksportijatel, eriti just väiksematel tegijatel, tasub valmis vaadata plaan B. Puhvreid luua ning mõõdukalt skeptiline olla on alati mõistlik, aga paanitseda pole vaja.

Hetkel kuum