Turumanipulatsioon tegi Muskist võitja

Tesla  Foto: ANDREW GOMBERT
Indrek Mäe • 5. oktoober 2018 kell 3:00

Elon Muski kokkulepe Ameerika Ühendriikide börsikomiteega on kasulik eelkõige Muskile, kelle võimalused Tesla edasist käekäiku mõjutada polnud tegelikkuses kordagi ohus, kirjutab börsitoimetuse ajakirjanik Indrek Mäe.

Ühest küljest tähendab 20 miljoni dollari suurune trahv ning taandumine Tesla nõukogu esimehe kohalt seda, et Ühendriikide börsikomitee saatis avalikkusele olulise signaali. Signaali, et börsiettevõtte juhi ebatõeste säutsude abil turgude mõjutamine pole vastuvõetav ning seda isegi mitte siis, kui nii peaks tava olema kanepisektoris või võiks see lihtsalt meeldida Elon Muski tüdruksõbrale.

Teisalt aitab aga sellise signaali väljasaatmine varjata tõsiasja, et tegelikult on börsikomitee käed börsiettevõtete omanike mõjutamisel siiski suhteliselt piiratud. Isegi kui algselt Muski ähvardamiseks kasutatud börsiettevõtete juhtimise keeld oleks kokkuleppele mittejõudmise tulemusena ka reaalsuses jõustunud, poleks see tegelikkuses midagi muutnud.

Kuna Musk on nii Tesla suuromanik kui ka ettevõtte juhatuse esimees, võib oletada, et tegelikke otsuseid teeb firmas siiski Muski raha ja sellest tulenev mõjuvõim. Pole põhjust kahelda, et isegi juhi kohalt taandatuna ei jätkaks suuromanik investorina oma tuluallika mõjutamist. Kuna mängus on suured summad, tähendab see ka suurt mõju.

Väiksem vastutus

Küll aga tähendab nii juhatuse kui ka nõukogu juhtimine suurt vastutust ning mis seal salata, ka erinevate regulaatorite pideva pilgu all olemist. Kokkuleppe tulemusena vabaneb juhi kohal jätkav Musk aga nõukogu juhtimise vastutusest, säilitades seejuures oma mõjuvõimu. Väheneb vastutus ning võimalusi tulevasteks vastutusele võtmisteks sarnaste säutsude eest jääb aga vähemaks.

Kuna mitu analüütikut on süvendanud investorites usku, et senine kokkulepe tugevdab Teslat ning muudab nõukogu sõltumatuks, kajastub see tegelikkust eirates ka aktsia hinnas. Nii on septembri lõpus saavutatud viimase aja 264dollarilisest madalpunktist jõutud praeguseks 294 dollarini. See tähendab aga topeltvõitu Muskile, kelle jaoks aktsiapaki turuväärtuse kasv on lisaboonus vastutuse vähenemisest saadud eelistele.

Omaette küsimus seisneb selles, kuidas mõjutab Tesla ja Muski kaasus üldist investeerimiskliimat. Kui sarnaseid turumanipuleerimisi katseid tekib karistamatuse tunde taustal palju, võib see investoreid pikas perspektiivis ehmatada. Teisalt aga ütleb turuloogika, et kui ühel hetkel tekib tõsisem regulatsioonivajadus, on sunnitud pakkumine sellega kaasas käima, kuid seni pole süsteemi toimivuses põhjust kahelda.

Hetkel kuum