Endriko Võrklaev • 15. mai 2019 kell 8:27
Arvamused
Ainult tellijale

Sambaplaan kahjustab Eesti firmade rahastamist

Olukorras, kus pensionikogujatele võidakse anda võimalus viia kogutud säästud elektroonikapoodi või reisibüroosse, ei saa fondivalitsejad endale lubada senise strateegiaga jätkamist, arvab SEB fondijuht Endriko Võrklaev.

Endriko Võrklaev.  Foto: Veiko Tõkman

SEB pensionifondid on erakapitali- ja kinnisvarafondidesse investeerinud või andnud lubadusi investeerida ligi 50 miljoni euro ulatuses. Enne uue koalitsioonilepingu avalikustamist oli meie plaan kodupiirkonna investeeringutega jätkata või neid isegi suurendada. Praegune olukord sunnib aga vähelikviidseid ja pika tähtajaga investeeringuid vaatama teise pilguga.

Sel aastal jõustunud muudatused investeerimisfondide seaduses andsid fondidele senisest paindlikumad võimalused Eestisse ja kodupiirkonda investeerimiseks. Enne kui need muudatused jõudsid aga tööle hakata, pööras uus valitsuskoalitsioon need head kavatsused pea peale.

Vastutustundlik fondivalitseja ei saa endale lubada uute ebalikviidsete investeeringute tegemist, kui üks valitsuspartner kasutab administratiivset ressurssi pensionifondide ja laiemalt pikaajalise säästmise ja investeerimise halvustamiseks ning õhutab kas tahtlikult või tahtmatult inimesi oma sääste ära kulutama.

Paradoksaalsel kombel võivad siin võitjaks osutuda hoopis pangad, sest rahastamisel väheneb konkurents pensionifondide poolt ja meie ettevõtted kinnistatakse veelgi rohkem pankade kui laenuandjate külge.

Allikas: SEB Investment Minutes

Hetkel kuum