Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine
Indrek Mäe: läbi valu rikkusest pakatavasse pensionipõlve
Palju kriitikat pälvinud pensionireform toob kaasa ajutise valu, kuid see on investeering pikalt kestnud turumoonutuse lõpetamisse ning kokkuvõttes suurema rikkuse juurde pääsemiseks, kirjutab börsitoimetuse ajakirjanik Indrek Mäe.
Tuleb arvestada, et praegune pensionisüsteem on oma olemuselt üks paras turumoonutus. Kuna pensionikogumine on kohustuslik, tähendab see pensionivarasid investeerivate fondide jaoks garanteeritud nõudlust. Vabaturumajanduslik loogika ütleb, et igasuguste teenuste hind peaks kujunema pakkumise ja nõudluse suhtena – kui viimane on tagatud, võib pakkumishinna ükskõik kui kõrgele tõsta. Seda oleme ka näinud.
Teise pensionisamba lammutamine põhineb parimal juhul mingisugusel naiiv-ideoloogial, mille taga puudub igasugune pikaajaline strateegia, kirjutab LHV Groupi juht Madis Toomsalu LHV Finantsportaalis.
Kas tõesti võtavad inimesed teisest pensionisambast raha välja ning laristavad maha, nii nagu kardetakse? Enam kui 500st Äripäeva küsitlusele vastanutest arvab 40 protsenti, et nad jätaksid raha teise sambasse edasi.
Tänapäeva noortele seatakse tihtilugu kõrged ootused – tuleb olla kiire õppija, kohanemisvõimeline ning tark ajakasutaja. Kui sellele lisada siht saavutada edu nii õpingutes kui ka tippspordis, tekib valem, mida vähesed suudavad tasakaalustada. Just seda kombinatsiooni nimetatakse kaheseks karjääriks, mis on tänapäeva üheks arengusuunaks noorsportlaste karjääri kujundamisel.