Mihkel Kunnus • 7. mai 2013 kell 5:04

Ettevõtlus puu ja looma vahel

Puu ja seen ei saa minna teise kohta, kui kokku hakkab kuivama keskkond, kus nad automaatselt toimida ehk magada saavad. Loom saab. Ka ettevõte saab võtta saba selga ja minna paremasse ettevõtluskeskkonda ja püüda seal juured alla saada (puuks saada). Kui sellist kohta muidugi on, kirjutab maaülikooli lektor Mihkel Kunnus. 

Praeguse tööstustsivilisatsiooni juured on sügaval naftas ja üha sügavamale ta neid ajab, sest pinnalähedane nafta hakkab otsa saama. Ja mida sügavamale peab juured ajama, seda rohkem ta kiratseb.

Möödunud kümnendi teisel poolel saabus piir, kus kasvada enam ei saanud, ja läks nagu puudega ikka sel puhul, läks kärpimiseks. Tööstusühiskonna ees terendab paratamatult bonsai saatus. Bonsai on looduses levinud puude ja põõsaste väikevorm. Kängumise saavutamiseks pole vaja erihooldust, anuma piiratuse tõttu ei saa taime juurestik kuigi suureks paisuda ja tal puuduvad toitained suure maapealse osa kasvatamiseks. Tööstusühiskonna lillepotiks on mõistagi Maa. Ja see on üpris kuivaks imetud, kasvada enam ei saa, aga (vana standardi järgi) kiratseda küll.

Missugustesse energiaringluse osadesse oleks end tark integreerida teadmises, et inimese füüsikaline tootlus saab olla ainult negatiivne, loe tänasest Äripäevast.

 

Hetkel kuum