Tanel Melk • 28. juuni 2013 kell 4:00

Viimane aeg on müügimaksu tagasi nõuda

Juuni alguses lubas Keskerakonna esimees volikogul kohalike valimiste võidu korral tasuta ühistransporti üle Eesti, kirjutab Tanel Melk & Partners Law Firmi juhtivpartner Tanel Melk. Kuna Tallinnas rakendust leidnud ühistransporti arendati omal ajal pealinnas kehtestatud müügimaksu arvelt, tekib tema sõnul küsimus, kuidas on lood väidetavalt ebaseadusliku müügimaksu tagasinõuetega.

Tallinnas koguti müügimaksu aastatel 2010–2011, misjärel müügimaksu määrus kehtetuks tunnistati. Ilmselt saadi aru, et sellist maksu koguda ei tohi ning tasutud summadelt hiljem ettevõtjate nõutavad intressid ligi 22% aastas lähevad linnale kalliks maksma. Kuna linn müügimaksu ebaseaduslikkust aga ei tunnista, siis on võimalik tasutud müügimaksu tagasi nõuda vaid kohtu vahendusel.

Praegu on müügimaksuga seotud kohtuasjade menetlus sisuliselt peatunud, sest kõik ootavad Statoili kaebuse pinnalt alustatud kohtumenetluses Euroopa Kohtusse saadetud eelotsuste taotluste vastuseid.

Kui müügimaks tunnistatakse ebaseaduslikuks, siis on maksukohustuslastel õigus seda Tallinnalt tagasi nõuda. Õigusliku aluseta tasutud maksusumma tagasinõue aegub aga kolme aasta jooksul, seega tuleks rahast ilmajäämise vältimiseks tagastamistaotluse esitamisega kiirustada.

Tanel Melk & Partners Law Firmi juhtivpartner Tanel Melk selgitab, miks Tallinnas aastatel 2010–2011 kogutud müügimaks oli õigusvastane ning milliseid samme tuleks astuda õigusliku aluseta tasutud maksusumma tagasisaamiseks. Nendel teemadel saab lähemalt lugeda tänase Äripäeva paberlehest.

Hetkel kuum