Nii pensionifondi, kui ka keskpanga suuremad stiimulmeetmed tulid kaks päeva pärast seda, kui USA Föderaalreserv lõpetas enda võlakirjade ostmise programmi, millega kuue aasta jooksul on Ameerika majandusse pumbatud üle 3 triljoni dollari. Erinevalt Jaapanist, hindab Föderaalreserv USA majandust piisavalt tugevaks, et lõpetada tugiostud.
Jaapani keskpank võis oma käigu teha selleks, et peletada kõiki kahtlusi saavutamaks oma 2 protsendiline inflatsioonieesmärk. „Me arvame, et põhieesmärk on peletada kõiki hirme, saavutamaks eesmärk. Tehakse kõik, et saavutada edu, milleks on 2protsendiline inflatsioon. Isegi jaapanlased, kes kahtlevad Abenomicsis (Jaapani peaministri majanduspoliitika), ja kui see ei vähenda kahtlusi, siis ma ei tea, mis veel võiks seda teha,” ütles Rogers Investment Advisorsi juht Ed Rogers CNBC-le.
Reedel peetud pressikonverentsil rõhutas Jaapani keskpanga juht samuti inflatsioonieesmärgi olulisust. „On väga tähtis, et Jaapani keskpank pühenduks hinnaeesmärgi saavutamisele. Ei tee just palju head, kui ainult öelda, et inflatsioon tõuseb kunagi 2 protsendini,” ütles keskpanga juht Haruhiko Kuroda.
Kuigi Abenomicsi eesmärgiks on deflatsioonist väljumine, ei pruugi inflatsioon panna inimesi rohkem kulutama. Tokyo kesklinnas väikest riietepoodi omav Kazue Shibata ütles Reutersile, et keskpanga inflatsioonieesmärk tähendab, et inimestel peab kõrgemate hindade juures ka rohkem raha taskus olema. „Kui hinnad tõused, ei pruugi inimesed nii enam palju osta,” ütles ta.
Hindade langus on tarbijatele hea, kuid Jaapanis võib see näidata ka üldisemat rahvastiku trendi. „Meie rahvastikuarv väheneb, tootmine on languses ning me ei näe kuskilt uuendusi. Me kaotame võimsust võrreldes teiste riikidega,” ütles Tokyos töötav raamatupidaja Yohei Tanaka, kelle palk pole alates Shinzo Abe võimule tulekust peale 2012. aasta lõppu tõusnud. „Ma ei arva, et praegu oleks aeg majandus inflatsiooni viia. Ma ei arva, et inflatsioon oleks lõpplahendus, deflatsioon teataval moel oleks hea,” lisas ta. Tanaka väljendab paljude jaapanlaste muret, kes sooviks koos inflatsiooni kasvuga näha ka palkade tõusu, tootmise kasvu ning stabiilset pensionisüsteemi.
Investor Toomas müüs Jaapani fondi
Eelmised tugiostude suurendamised on näidanud, et Jaapani börs küll rallib uudise peale, aga Jaapani fond EWJ pole sellest erilist tuge saanud. Seetõttu müüs investor Toomas pärast reedest ligi viieprotsendilist rallit fondi maha.
Mõni nädal tagasi oli New Yorgi börsil kauplev EWJ üle 10 protsendi miinuses, kuna USA aktsiaturgudel toimus korrektsioon. Investor Toomas müüma ei rutanud, vaid ootas seni, kuni hind jõuaks soetushinna lähedale.