Rainer Saad • 2. detsember 2014 • 1 min
Jaga lugu:

Madal nafta hind võib Venezuela kaosesse viia

Nafta hind on maailmaturul suure kukkumise teinud.   Foto: Bloomberg

Eelmise nädala otsus nafta tootmist mitte vähendada võis Saudi Araabiale olla samm oma turuosa kaitsmiseks, kuid Venezuela majandusele võib see tähendada sügavat kriisi.

Nafta ja gaas moodustavad Venezuela ekspordist 95 protsenti ja nendest saadud tulud annavad sisemajanduse kogutoodangusse 25 protsenti.

Ekspertide sõnul tähendab juba 70dollariline naftabarrel OPECi liikmesriigile Venezuelale suuri probleeme. Näiteks võib see endaga kaasa tuua suuremat poliitilist ebastabiilsust ja kaost. Venezuela on maailmas suuruselt kümnes naftaeksportija.

Sel aastal on Venezuelas toimunud mitmeid valitsuse vastaseid proteste, kuna inimestele valmistab muret 60protsendiline inflatsioon ja valuutakontroll, mille tõttu ei saa osta ka elementaarseid tooteid nagu hambapasta või pesupulber.

„Toodete nappus on Venezuelas muutumas suuremaks. Põhitooteid on nii raske saada,” vahendas CNBC Venezuelas elava arsti Josseline Viera sõnu. „Varem oli mõnest tootest nappus, nüüd on praktiliselt igast asjast.” Seetõttu on ka haiglatel keeruline hankida erinevaid meditsiinitooteid nagu sidemed või valuvaigistid. 

Ekspertide arvates võib Venezuela olukord halveneda juba järgmise aasta esimeses pooles. „Venezuelasse on tulemas kaos, mis toob endaga kaasa julmuse ja rüüstamised,” ütles Venezuela ökonomist Garcia Banchs.

Kuigi Venezuelal on OPECi suurimad naftavarud, on Saudi Araabia suurim naftatootja maailmas. IMF prognoosib Venezuelale järgmiseks aastaks 1protsendilist majanduslangust.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt