Birjo Must • 9. detsember 2014 • 2 min
Jaga lugu:

Goldman: 2015 võib tulla parem, kui ootame

Goldman Sachsi silt New Yorgi börsil  

USA investeerimispank Goldman Sachs on juba hakanud kahtlema oma varem avaldatud leiges majandusprognoosis tulevaks aastaks.

Ettevõtte kliendid usuvad, et Goldman hindab üle seda, kui palju intressimäärad järgmistel aastatel tõusevad, vahendab uudisteagentuur CNBC panga strateegi David Kostini hiljutist sõnavõttu.

Kostin on prognoosinud, et USA Föderaalreserv on võtnud eesmärgiks tõsta intressimäärasid 2018. aastaks 3,9% peale. Fondijuhid usuvad siiski, et aeglane globaalne majanduskasv ja madal inflatsioon sunnib keskpanka järgima veidi aeglasemat tempot. Keskmiselt prognoositakse samaks ajaks 2%-list tõusu.

Märkimisväärne number panga klientidest usub üldse, et föderaalreserv ei tõsta tuleval aastal baasintressimääru üldse ning  jätab need sarnaselt viimasele kuuele aastale nulli lähedale ankrusse.

Kostini sõnul on erinevus kahe vaate vahel suur. Tema prognoosib, et keskpanga rahanduspoliitika karmistamine viib selleni, et S&P 500 indeks lõpetab tuleval aastal 2100 punktil. See on vaid väike muutus võrreldes praeguse tasemega. Kui aga läheb nii, nagu ennustavad teised kliendid, siis kerkib indeks 2300 punktini ja kogub umbes 10%, rääkis Kostin.

„Kestva stagnatsiooni pooldajad usuvad, et finantskriis jättis USA majanduse pöördumatult nõrgaks ja majandus ei saa hakkama kõrgemate intressimäärade tolereerimisega,“ ütles Kostin. „Kliendid kinnitavad neid vaateid viidates tulevastele turuhindadele, mis tähendab, et 10-aastaste võlakirjade intressimäär on tuleva aasta lõpuks 2,5% võrreldes meie prognoositud 3%ga,“ lisas ta.

Kestva stagnatsiooni teooria viitab sellele, et USA majandus on pikaajalises aeglases majanduskasvus takerdunud, mis nõuab omakorda madalaid intressimäärasid.

Goldmani peamises prognoosis seisab, et turg näeb esimesel poolaastal kasvavat kasumit, millele järgneb langus, kui föderaalreserv tõstab intressimäärasid.

„Kui intressimäärad jäävad tuleval aastal allapoole meie prognoositut, siis võib aktsiate tulu ületada meie ootusi,“ märkis Kostini.

Sellisel juhul soovitab Goldman oma klientidele jääda nende ettevõtete juurde, kes keskenduvad dividendidele ja aktsiate tagasiostule.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt