Raido Neemre • 15. detsember 2014
Jaga lugu:

Hiina pank pakub hoiuste eest Mercedest

Hiina Rahvapank
Hiina Rahvapank  Foto: Bloomberg

Hiina pangad, mis püüavad meeleheitlikult meelitada ligi kliente, kes leiavad alternatiivseid viise oma säästude hoiustamiseks, pakuvad klientidele mitmeid kalleid kingitusi. Üks Pekingi pank pakub näiteks iPhone 6 Plus-i või Mercedes Benzi.

Allahindlused, välisreisid, kõrged intessimäärad, tasuta köögiviljad – kõike seda pakuvad Hiina pangad, veenmaks hiinlasi paigutama oma säästud nende pankadesse hoiule. 

“Hiina pangad kulutavad meeletult oma deposiite,” sõnas Masterlink Securities analüütik Rainy Yuan. 

“Sellel pole mingeid piire. Klientide raha tagasivõitmiseks pannakse mängu kõik, kuid see viib kulutused kõrgeks,” märkis ta.

Fondide ja investeerimistoodete kõrge tootlikkus koos lubadusega, et börs liigub ülespoole, on Hiina pangad rahast tühjaks teinud. Alates septembrist on Hiina pangad kaotanud 950 miljardit jüaani ehk 154 miljardit dollarit deposiitraha; see on esimene langus alates 1999. aastast. 

Ping An Bank pakkus oktoobris kingituseks iPhone 6 Plus'i inimestele, kes paigutavad panka vähemalt 38 000 jüaani viieks aastaks. 

903 000 jüaani paigutamise eest samaks perioodiks pakuti klientidele aga ühte neljast Mercedes-Benzi mudelitest.

Mercedes A180, mis maksab 252 000 jüaani, tähendaks investoritele aastaseks intressiks ligi 7%, tavapärane intressimäär on 5-aastastel hoiustel aga 4%.

Hiina panganduse reguleerimise komisjon keelas sellised ebaseaduslikud kingituste ja allahindluste tegemised. Pangad, kes keelust üle astuvad, võivad silmitsi seista karistustega.

Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt