Birjo Must • 24. august 2015 kell 14:15

Kuidas börsipaanikast kasu lõigata?

LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi soovitab investoritel jääda rahulikuks.   Foto: Andres Haabu

Nafta hind on kukkunud alla 40 dollari barrelist, Apple’i aktsia nädalaga langenud üle 9% ja turgude volatiilsust peegeldav VIX indeks tõusnud taevasse – paanikaks põhjust jagub. Kuidas võiks investor aga selle olukorra enda kasuks pöörata?

August on aktsiaturgudel 25 aasta kõige volatiilsem kuu ja investorid muutuvad üha rahutumaks. Neljapäevane börside langus oli halvim alates 2014. aasta veebruarist ning investorid murestevad jätkuvalt nafta, Hiina ja USA Föderaalreservi poliitika pärast. See pühib börsidelt miljardeid eurosid.

„Sellist hirmulainet pole börsidest üle käinud alates 2009. aasta kevadest,“ märkis Raymond Jamesi strateeg ja pikaajaline tõusule panustaja Jeffrey Saut möödunud nädala viimastel päevadel. Ta viitas CNNi hirmu ja ahnuse indeksile, mille järgi on USA investorite hirm saavutanud ekstreemse taseme.

Nüüd pole enam ka mingit garantiid, et USA Föderaalreserv asub septrembris intressimäärasid kergitama, nagu paljud ökonomistid siiani prognoosisid.

MSCI maailma aktsiate indeks  Foto: Äripäev

Hoia oma hirmud kontrolli all. Eralda emotsioonid otsuste tegemise protsessist.

Osta aktsiaid madala hinnaga. Pikaajalisele investorile tasub see ära.

Mängi surnut. Püsi väga rahulikuna ja ära tee äkilisi muutusi.

Hajuta investeeringuid. Hoia teatud protsent portfellist aktsiates, võlakirjades, rahas jne.

Investeeri vaid raha, mida oled valmis kaotama. Hoia toit laual ja katus pea kohal.

Otsi väärtusaktsiaid. Kriisi ajal on hea osta stabiilsete ettevõtete aktsiaid.

Vali portfelli kaitsvad aktsiad. Need peavad halbadele aegadele paremini vastu (tarbekaubad, kommunaalfirmad, tervishoid).

Kaalu langusele panustavaid börsil kaubeldavaid fonde.

Allikas: Investopedia

Hea ostukoht

Siiski leidub hulga investoreid ja maaklereid, kes leiavad, et just praegu on õige hetk turule siseneda ning osta aktsiaid madala hinnaga. Sauti kinnitusel on turgude kukkumine hea uudis optimistidele, kes otsivad turu põhja. Ka ei tohiks paanika verest välja lüüa pikaajalise strateegiaga investoreid.

SEB aktsiaturgude analüütiku Kristofer Vähi sõnul peaks investor praeguses turuolukorras käituma samamoodi nagu igas teises turuolukorras ehk jääma kindlaks oma plaanile. „Osta-ja-hoia investor võib jääda passiivseks või osta aktsiaid odavalt juurde. Lühiajaline kaupleja võib oodata indikatsiooni ostuhuvi taastumisest ning panustada krahhile järgnevale tõusule. Pessimistlikku vaatega investor võib oodata ülespoole korrektsiooni ära ning seejärel aktsiaid müüa,“ loetles Vähi.

Ka LHV maaklertegevuse juht paanikaks põhjust ei näe ning soovitab oma investeerimisstrateegiale kindlaks jääda. „Pikaajaline investor ei peaks tänasest langusest liialt erutuma ning võtma seda kui head võimalust aktsiaid odavamalt osta,“ märkis ta.

Mida lühem on aga investeerimise ajahorisont, seda tähelepanelikumalt tuleks Vallikivi sõnul turgu jälgida ja oma stopp-tasemed (s.o millal aktsiaid müüa) täpselt kindlaks määrata. „Soovitan oma algsele investeerimisstrateegiale kindlaks jääda ning kindlasti tasuks otsida hea dividenditootlusega aktsiaid, mis praeguses languses rohkem kannatada on saanud,“ rääkis Vallikivi.

Liiga kaua oodata ei tasu

Vallikivi kolleegi, LHV analüütiku Erko Rebase sõnul pole põhjade tabamine investorite kõige tugevam külg. „Aga selleks, et järgmisest rongist täielikult maha ei jääks, väärib kaalumist strateegia, kus positsioone ei võeta mitte korraga, vaid jaotatakse need turu langusfaasi peale väikeste sammudena ära,“ rääkis Rebane, kelle sõnul võiks näiteks esimese ostu teha -7% pealt, siis -10% jne.

Analüütiku sõnul pole keegi meist piisavalt tark, et öelda, kui suureks võiks näiteks praegune korrektsioon osutuda. „Vaid üle 20% langusi oodates on risk ilma jääda vahepealsest tõusuperioodist, mis võib küündida aastateni,“ hoiatas Rebane.

Seda, kui harvaesinevad on aktsiaturu üle 20% langused USAs, ilmestab Rebase sõnul fakt, et viimase 58 aasta jooksul on S&P 500 näinud tipust vähemalt 5% korrektsioone 48 korral, millest 17 kujunesid üle 10% languseks ning kõigest üheksast sai üle 20% kukkumine.

Võimalikud aktsiad USAst

Aktsiate valikul tasub kaaluda kõiki globaalse majanduse aspekte. Uudisteportaali CNBC teatel panustavad julgemad investeerimisfondide juhid näiteks USA ettevõtetele, mis teenivad suurema osa käibest koduturul. USA majandus näitas ju teises kvartalis meeldivat kasvutempot ning ka kolmanda kvartali kohapealt ollakse üha optimistlikumad. Investeerimispanga Goldman Sachs uuringu järgi meeldivad fondijuhtidele kõige rohkem finantsteenuste pakkuja JPMorgan Chase&Co, raudteefirma Union Pacific Corp, American Express ning meedia- ja tehnoloogiafirma Comcast Co.

Kõige paremini taluvad pinget kommunaalfirmad

USA peamine börsiindeks S&P 500 tegi reedel nelja aasta kõige järsema kukkumise ja täna tuli sellele veel lisa. Siiski leidub sektoreid, mis võivad kukkumisele teistest paremini vastu pidada.

Siinkohal tuleb silmas pidada, et mitme majandusharu dünaamika on nelja aastaga muutunud. Sellegipoolest jäävad kommunaalfirmad tabeli etteotsa ka edaspidi.

Möödunud aasta septembri keskpaigast kuni oktoobri keskpaigani langes S&P 500 indeks 7,4%. Sel ajal oli kommunaalfirmade sektor ainus, mis suutis näidata 1,3% tõusu. Tarbekaupade sektor langes siis 2,1% ja telekommunikatsioonifirmade sektor 3,9%. Energiasektor kukkus aga lausa üle 13,6%.

Seega võivad kommunaalfirmade aktsiate omanikud end suures volatiilsuse tormikeerises üsna turvaliselt tunda. Lisaks naudivad nad ka küllaltki suurt dividenditulu.

Pikaajalist liikumist uurides torkab silma ka teine edukas sektor – tervishoid. 10 aastaga on S&P 500 indeksi sektoritest teinud tervishoid 192% tõusu. Seal pole ka midagi imestada, sest USA elanikkond vananeb ja innovatsioon paraneb.

Hetkel kuum