Mait Kraun • 30. oktoober 2015 kell 19:32

USAsse voolas rekordkogustes raha

USA lipp  Foto: EPA

Välismaiste otseinvesteeringute maht USAsse oli 2015. aasta esimeses pooles rekordilised 200 miljardit dollarit, selgub neljapäeval avaldatud OECD raportist.

See on märk, et investorid on ajal, mil maailmamajandus teeb vähikäiku, USA osas optimistlikud. Tõsi, osa sellest rahast on USAsse investeerinud siiski välismaised majandusüksused, kes on ostnud USA ettevõtteid. Seda tehakse kõrgete maksumäärade vältimiseks.

„Seda rahavoolu ei tekitanud ainult majandusliku olukorra suhteline paranemine. Seda tehti ka ettevõtete ostmiseks või ühendamiseks, et vältida USA kõrgeid maksumäärasid,“ ütles OECD oma raportis. Umbes 86 miljardit dollarit läks keemiaettevõtetele ning 80 miljardit said tööstusettevõtted. OECD kahtlustab, et suur osa sellest rahast läks ettevõtete ühinemiste finantseerimiseks.

OECD raportis oli ka palju viiteid uudistele ja pressiteadetele, mis rääkisid ettevõtete ühinemistest või ülevõtmistest. Näiteks mainiti meditsiiniettevõtete Medtronic, mis kolis USAst Iirimaale, et vähendada ettevõtte maksukoormust. Ravimifirma Actavis, mis ostis Allergani märtsis 70 miljardi eest, jättis uuele firmale Allergani nime ja ettevõtte asukoht on nüüd Iirimaal.

Globaalselt on otseinvesteeringute maht tõusnud juba viimased kaks aastat. Selle aasta esimeses pooles tõusis otseinvesteeringute maht eelmise aastaga võrreldes 13 protsenti.

Hetkel kuum