Pille Ivask • 10. november 2015 kell 5:45

Saudi asenaftaminister: kulude kärped kergitavad nafta hinda

Saudid usuvad, et nafta hind hakkab õige pea tõusma  Foto: epa

Saudi Araabia asenaftaminister prints Abdulaziz bin Salman lausus, et kuna paljud naftakompaniid on märkimisväärselt kulusid kärpinud, tähendab see omakorda, et õige pea hakkab nafta hind tõusma, vahendab Bloomberg.

Praeguste andmete kohaselt on nafta- ja gaasikompaniid tänavu kulusid kärpinud kokku 200 miljardi dollari võrra. Järgmisel aastal peaks kulutused vähenema veel kolme kuni kaheksa protsendi jagu. Prints Abdulaziz märkis, et pärast 1980. aastat on tegu esimese korraga, kui naftatööstuse ettevõtted kärbivad kulusid kaks aastat järjest.

Ta lisas, et sarnaselt kõrge nafta hinnaga pole ka madal nafta hind pikas plaanis jätkusuutlik, kuna toob kaasa kulutuste kärped, mis omakorda muudab turu üldpilti. See tähendab aga omakorda, et millalgi võib hind taas märkimisväärselt tõusma hakata. „Olles pikaagne ning usaldusväärne naftatootja, jätkab Saudi Araabia hoolimata odavast nafta hinnast investeerimist nafta- ning gaasisektorisse,“ sedastas prints Abdulaziz.

Lisaks sellele märkis ta, et praegust hinnasurvet pole tunda üksnes naftasektoris, kulude kärped on jõudnud otsaga ka gaasi- ning taastuvate energiate sektorisse.

Järgmise aasta keskmiseks päevaseks naftanõudluseks prognoositakse 94 miljonit barrelit, mida on selle aastaga võrreldes 1,5 protsenti enam.

Prints Abdulaziz ilmutas lisaks eelnevale positiivseid väljavaateid ka naftasektori tulevikust rääkides. Ta lausus, et kuna maailma keskklass näitab kasvutrendi, seda eriti Aasias, siis pole oodata, et nafta nõudlus langeks.

Hetkel kuum