Rainer Saad • 21 märts 2016

Endine Briti keskpanga juht: Saksamaa peaks euroalast lahkuma

Mervyn King  Foto: epa

Endine Briti keskpanga juht Mervyn King ütles, et Saksamaa peaks euro päästmiseks euroalast lahkuma.

„See oleks parim lahendus,“ ütles King CNBC-le. Eurotsooni tragöödia seisneb tema sõnul selles, et Saksamaa on praeguseks muutunud majanduslikult ja poliitiliselt palju võimsamaks, enne kui europrojekt alguse sai. „Arvan, et viimased kümme aastat on eurole üsna rasked olnud ja järele on jäänud vähe häid valikuid,“ ütles King.

Ta usub, et madalad intressimäärad on osa maailmamajanduse probleemist. „Need pole kindlasti lahendus. Probleem on see, et me oleme jõudnud teatud meeleseisundisse, justkui peaks keskpangad normaalsesse olukorda tagasi jõudmiseks ainult intressimäärasid langetama. Kuid seda ei juhtu. Keskpangad kõnnivad üles mäkke, mis läheb aina järsemaks ja järsemaks ning seetõttu peavad nad kiiremini end liigutama,“ ütles King.

Endine Briti keskpanga juht usub, et intresside langetamise asemel tuleks täide viia teisi rahapoliitilisi otsuseid, mis aitaksid intressimäärasid hoopis tõsta. King on seda meelt, et praegust maailmamajandust ohustavad Hiina ja euroala pangandussüsteemide ebakindel olukord.

Hetkel kuum