Indrek Mäe • 26 aprill 2016

Tallinki aktsionärid: suur dividendimakse võib tähendada nii head kui ka halba

Tallinki reisilaev Tallinna sadamas.  Foto: Raul Mee

Tallinki aktsionäride arvates on ettevõtte otsus maksta kogu kasum dividendidena välja investoritele küll hea uudis, kuid teisalt võib see olla märk, et laevafirmal pole selget plaani uuteks investeeringuteks.

Ettevõtte aktsionär ja ka Äripäeva investorite TOPi kuuluv Elmo Somelar arvas, et Tallinki otsus maksta 9 senti dividenditulu aktsia kohta on õigustatud. „Laiemale avalikkusele annab see positiivse noodi,“ selgitas ta. „Kui ettevõte on jätkusuutlik ja suudab dividende maksta, siis investorite usaldus ettevõtte vastu kasvab, see on kasulik ka võlakirjaomanikele,“ arvas Somelar.

Kasumiga ei osata midagi peale hakata?

Samuti investorite TOPi ja Tallinki aktsionäride hulka kuuluv Toomas Taube oli ettevõtte tänase otsuse suhtes aga skeptilisem. „Ühelt poolt on see aktsionärile kindlasti hea uudis, et ettevõte ei hoia oma kasumit kinni, teisalt on liiga suure dividendi maksmine märk sellest, justkui puuduksid Tallinkil head ideed, kuidas kasumit iseenda heaks tööle panna ja selle pealt uut tulu teenida,“ rääkis investor. „See on võib olla murekoht,“ lisas ta.

Investor juhtis tähelepanu ka sellele, et dividendide väljamaksmisega kaasnevad ettevõttele maksukulud. „Kui suurteks dividendimakseteks on head põhjused, siis on see õigustatud, kuid kui rahaga oleks midagi targemat teha, pole mõtet seda välja maksta – muidu peab hiljem raha oma vajaduste katteks tagasi laenama,“ rääkis Taube.

Taube sõnul peaks ettevõtte kasumit ideaalis jaguma nii äri arendamiseks kui ka aktsionäridele välja maksmiseks. „Kindlasti pole üks ega teine äärmus hea,“ ütles ta, lisades et 9sendist dividenditulu ei osanud ta oodata. „Ajalooliselt ei ole Tallink just kõige suurema dividenditootlusega aktsia olnud, pigem vastupidi,“ viitas ta mullusele Tallinki aktsia 2sendilisele dividendile.

Siiski tõdes Taube, et aktsionärina ei saa ta nii suure dividenditulu üle kurb olla.

Hetkel kuum