Indrek Mäe • 12. mai 2016
Jaga lugu:

Nissan ostab kolmandiku Mitsubishist

Mitsubishi Motorsi president ja tootmisdirektor Tetsuro Aikawa.  Foto: EPA

Nissani üritab väikeautode turul kanda kinnitada, omandades skandaalidest räsitud Mitsubishi aktsiapakist ligi kolmandiku.

Tehingu väärtuseks hinnatakse 1,8 miljardit eurot ning selle on juba heaks kiitnud Mitsubishi juhatus. Nissani juhtkond arutab tehingut täna toimuval korralisel koosolekul, mis eelneb ettevõtte esimese kvartali tulemuste teatavaks tegemisele, kirjutas Reuters. Kolmandik oleks Jaapani seaduste järgi kontrollpaki omandamine, mis annaks Nissanile ka suurima otsustusõiguse ettevõttes.

„Nissan tahab tõenäoliselt väikeautode turul laieneda ning seda ka arenevatel turgudel,“ kommenteeris T&D analüütik Kiyoshi Yamanaka osaluse omandaja huve. Yamanaka hinnangul tundub kolmandiku omandamine Mitsubishis siiski vaid pooliku meetmena Nissani eesmärkide saavutamisel. „Edasine sõltub sellest, kui hästi suudetakse saavutada kontroll ettevõtte juhtumise üle ning taastada brändi maine ja väärtus,“ selgitas ta. „Suurima kasu saab Nissan muidugi sellest, et Mitsubishi on juba Kagu-Aasia turgudel kanda kinnitanud,“ kirjeldas Yamanaka ka aspekte, mida Nissan tehingust võidab.

Mitsubishi on brändina tuntud nii Tais, Indoneesias kui ka Filipiinidel, samas kui Nissanil on nendele turgudele sisenemine seni keerukaks osutunud.

Kahe ettevõtte koostöö ulatub tegelikkuses juba viie aasta tagusesse aega, kui sõlmiti partnerlus arendustegevuse ja tootmise valdkondades. Siiani pole aga osalustega kaubeldud.

Mitsubishi sattus hiljuti viimaste kümnendite suurimasse skandaali, kus ilmnes, et ettevõte on oma autode ökonoomsust paremaks valetanud. Kaks skandaali kistud mudelit paisati Jaapanis turule ka Nissani kaubamärgi all. Pettuse ilmsikstulek on Mitsubishi väärtust ligi 3 miljardi dollari võrra kahandanud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum