Kadi Neemre • 6. juuni 2016 kell 15:07

Turud ootavad Janet Yellenilt vihjeid

Foto: EPA

Sellel nädalal loodavad investorid kuulda vihjeid Föderaalreservi juhilt Janet Yellenilt USA keskpanga otsuse kohta intressimäärade tõstmise osas. Analüütikud usuvad, et šokeerivalt nõrk tööturu raport lükkab intressimäärade tõstmise sellel kuul edasi.

Jätkuvalt on fookus ka Suurbritannial, kus 23. juunil hääletatakse riigi Euroopa Liitu jäämise või sealt lahkumise üle.

Seoses reedel avaldatud tööraportiga, mille kohaselt loodi USA erasektoris prognoostiud 164 000 asemel vaid 38 000 uut töökohta, lükkub tõenäoliselt intressimäärade tõus edasi juulisse või veelgi hilisemaks.

Täna Philadelphias toimuval kohtumisel teeb Janet Yellen enne 14-15. juunil toimuvat Fedi kohtumist veel viimase avalduse, mis peaks andma vihjeid USA keskpanga edasise tegevuse kohta.

Investorid ootavad, kas Yellen, kes mõned kuud tagasi lubas lähikuudel intressimäärade tõusu, jääb oma sõnade juurde ka peale viimaseid majandusandmeid.

Fed tõstis esimest korda ligi kümne aasta jooksul intressimäärasid viimati detsembris; sellest ajast saadik on aga seoses globaalse majanduse jahenemise ning finantsturgude volatiilsusega edasisest tõusust hoidutud.

Suurbritannia hääleõiguslike kodanike seas läbiviidud küsitluse kohaselt selgub, et Brexiti pooldajate hulk on suurenenud.

Investeerimispanga J.P. Morgani andmetel näitasid arvamusküsitlused, et Euroopa Liitu jäädasoovijate arv on vaid 2% võrra suurem kui Brexiti pooldajate arv.

“Mida lähemale referendumi aeg tuleb, seda tundlikumaks turud muutuvad Brexiti arvamusküsitluse osas,” sõnas Unicrediti strateeg Kornelius Purps.

 

 

Hetkel kuum