Birjo Must • 28. juuni 2016 kell 7:18

Börsid põrkasid uuesti üles

Brexiti hääletustulemused raputasid korralikult börse.  Foto: Reuters/Scanpix

Briti nael tugevnes täna esimest korda pärast referendumi tulemuste selgumist, kuna poliitikud tegid kiireid samme majanduslanguse vältimiseks. Ka Euroopa börsid alustasid päeva tõusuga.

Naela kurss tõusis täna pärast seda, kui oli eelmistel kauplemissessioonidel kukkunud rekordilised 11%. Bloombergi tooraineindeks pöördus samuti tõusule, sest nafta hind kerkis 47 dollarile barrelist ja tööstusmetallide hinnad tõusid.

"Me näeme nüüd pärast hääletust tõenäoliselt lõdvemat rahapoliitikat," märkis Pengana Capitali portfellijuht Tim Schroeders, viidates USA intressmäärade tõstmisega viivitamisele. "Globaalne majandus võtab pigem suuna alla ja sellepärast jäävad majandusstiimulid fookusesse."

Brittide otsus lahkuda Euroopa Liidust pühkis globaalsetest aktsiatest ligi 4 triljonit dollarit, kuna investorid kardavad, et poliitiline ebakindlus muutub veel suuremaks. USA riigivõlakirjadega kauplemine viitab vaid 9%-lisele tõenäosusele, et Föderaalreserv tõstab intressimäärasid veebruariks. 20% tõenäosusega Fed hoopis kärbib intressimäärasid. Enne Suurbritannia referendumit oli kärpimise tõenäosus 0 ja tõstmise tõenäosus 52%.

Nael tugevnes varahommikul Londoni aja järgi USA dollari suhtes 0,4%. Praeguseks on naela kurss tõusnud 0,45%.

Mizuho Securitiese valuutastrateeg Masafumi Yamamoto sõnul on see aga väike tagasipõrge pärast reedeseid suuri kõikumisi. "See on ajutine tõus, kuna turud seisavad endiselt silmitsi Brexiti hääletustulemuste järeltõugetega," märkis ta.

Kulla hind pöördus täna samuti langusesse. Eelmisel kahel kauplemissessioonil tõusis hind 5,4%.

Euroopa börsid alustasid tänast päeva tõusuga. Briti FTSE 100 indeks on tõusnud juba 1,68%, Saksa DAX indeks 1,88% ja Prantsuse CAC 40 indeks 2,18%.

Euroopa Liidu juhid kohtuvad täna Brüsselis, et arutada Suurbritannia lahkumist liidust.  

Hetkel kuum